Fragmente cautabile
Fragment 2
5.4. Instalații electrice pentru prize și iluminat normal ...
5.5. Sisteme de legare la pământ 5.5.1. Generalități ...
5.5.2. Borna/bară principală de legare la pământ ...
5.5.3. Conductoare de protecție ...
5.5.4. Conductoare PEN ...
5.5.5. Conductoare de echipotențializare ...
5.5.6. Conductoare de legare la pământ ...
5.5.7. Prize de pământ ...
5.5.8. Dimensionarea prizelor de pământ ...
...
5.6. Sisteme de alimentare cu energie electrică pentru servicii de securitate 5.6.1. Prescripții generale ...
5.6.2. Clasificarea surselor pentru servicii de securitate ...
5.6.3. Sisteme de alimentare ...
5.6.4. Circuite electrice ...
...
CAP. 6. PROTECȚIA STRUCTURILOR ÎMPOTRIVA TRĂSNETULUI 6.1. Generalități 6.1.1. Domeniu de aplicare ...
6.1.2. Termeni și definiții proprii ...
6.1.3. Parametrii caracteristici ai curentului de trăsnet ...
...
6.2. Instalații de protecție împotriva trăsnetului (IPT) 6.2.1. Stabilirea necesității prevederii unei IPT pentru o construcție și alegerea nivelului de protecție împotriva trăsnetului. Evaluarea riscului ...
6.2.2. Cazuri în care IPT este obligatorie ...
6.2.3. Instalații exterioare de protecție împotriva trăsnetului ...
6.2.4. Instalație interioară de protecție împotriva trăsnetului ...
6.2.5. Măsuri de protecție împotriva vătămării ființelor vii datorate tensiunilor de atingere și de pas ...
...
6.3. Instalații de protecție împotriva trăsnetului cu dispozitive de amorsare (PDA) 6.3.1. Generalități ...
6.3.2. Determinarea zonei de protecție ...
6.3.3. Conductoare de coborâre ...
6.3.4. Prize de pământ ...
6.3.5. Reguli particulare ...
6.3.6. Turle, clopotnițe, foișoare ...
...
CAP. 7. INSTALAȚII ELECTRICE SPECIALE 7.1. Instalații electrice în încăperi cu cadă de baie sau duș ...
7.2. Instalații electrice pentru piscine și alte bazine ...
7.3. Instalații electrice pentru încăperi și cabine prevăzute cu încălzitoare pentru saune ...
7.4. Instalații electrice pentru șantiere de construcții și de demolare ...
7.5. Instalații electrice pentru construcții agroindustriale și agrozootehnice ...
7.6. Instalații electrice pentru incinte electroconductoare înguste ...
7.7. Instalații electrice pentru campinguri ...
7.8. Instalații electrice pentru porturi mici și ambarcațiuni de agrement ...
7.9. Instalații electrice în amplasamente pentru utilizări medicale ...
7.10. Instalații electrice pentru sălile pentru expoziții, spectacole și standuri ...
7.11. Instalații electrice pentru sisteme fotoelectrice de alimentare cu energie ...
7.12. Instalații electrice pentru mobilier ...
7.13. Instalații electrice pentru unități mobile sau transportabile ...
7.14. Instalații electrice temporare pentru structuri, dispozitive pentru agrement și barăci din bâlciuri, parcuri de distracție și circuri ...
7.15. Instalații electrice pentru sisteme de încălzire în pardoseală sau tavan ...
7.16. Instalații electrice pentru rulote sau autorulote ...
7.17. Instalații electrice pentru firme și reclame luminoase ...
7.18. Instalații electrice pentru alimentarea cu energie electrică a echipamentelor ascensoarelor, mașinilor de ridicat și transportat ...
7.19. Instalații electrice pentru echipamente informatice ...
7.20. Instalații electrice în construcții din lemn ...
7.21. Instalații electrice pentru racordarea bateriilor de condensatoare pentru îmbunătățirea factorului de putere ...
7.22. Instalații electrice pentru alimentarea receptoarelor cu rol de securitate la incendiu ...
7.23. Instalații electrice pentru iluminatul de siguranță. Condiții de alimentare și funcționare ...
7.24. Instalații de balizaj ...
CAP. 8. VERIFICAREA ȘI ÎNTREȚINEREA INSTALAȚIILOR ELECTRICE ȘI A SISTEMULUI DE PROTECȚIE ÎMPOTRIVA TRĂSNETULUI 8.1. Verificări și punerea în funcțiune 8.1.1. Verificarea inițială ...
...
8.2. Verificări periodice 8.2.1. Generalități ...
8.2.2. Frecvența verificărilor periodice ...
8.2.3. Rapoarte pentru verificări periodice ...
...
8.3. Întreținerea și verificări pentru iluminatul de siguranță ...
8.4. Verificarea echipamentelor electrice de joasă tensiune ...
8.5. Verificarea și întreținerea sistemului de protecție împotriva trăsnetului (SPT) 8.5.1. Scopul verificărilor ...
8.5.2. Ordinea verificărilor ...
8.5.3. Întreținerea ...
...
CAP. 9. PREVEDERI GENERALE PENTRU EXPLOATAREA INSTALAȚIILOR ELECTRICE 9.1. Principii fundamentale 9.1.1. Securitatea în exploatare ...
9.1.2. Personalul ...
9.1.3. Organizarea ...
9.1.4. Comunicarea ...
9.1.5. Zona de lucru ...
9.1.6. Unelte, echipamente și dispozitive ...
9.1.7. Planuri și înregistrări ...
9.1.8. Semnalizări ...
...
9.2. Proceduri de exploatare curentă 9.2.1. Generalități ...
9.2.2. Manevrări ...
9.2.3. Verificări de funcționare ...
...
Fragment 17
Tabelul 3.7. Recomandări pentru utilizarea diferitelor tipuri de rețea
Tipul de rețea
Recomandate
Posibile
Nerecomandate
Rețea cu fider de alimentare, cu lungime foarte mare și rezistență redusă a prizei de pământ (mai mică de 10 Ω)
-
TT
-
TN
IT
Rețea cu fider de alimentare, cu lungime foarte mare și rezistență mare a prizei de pământ (peste 30 Ω)
TN
TT
IT
Rețea cu perturbații electromagnetice frecvente (exemplu: emiterea de unde radio și televiziune)
TN
TT
IT
Rețea exterioară cu conductoare aeriene
TT
TN
IT
Sarcini sensibile la curenți de defect importanți (exemplu: motoare electrice)
IT
TT
TN
Rețea cu nivel redus de izolație (cuptoare electrice, instalații de sudare, elemente de încălzire, echipamente din bucătărie)
TN
TT
IT
Rețea cu sarcini cuprinzând receptoare cu risc în serviciu și cu defecțiuni frecvente (poduri rulante, macarale, convertoare)
TN
TT
IT
Rețea cu numeroase echipamente electronice
TN-S
TT
TN-C
Rețea care necesită continuitate de alimentare în serviciu (săli de operație, săli de dirijare a zborurilor)
IT
-
TN
TT
...
...
3.3.3. Legarea la pământ a rețelelor de tensiune continuă (TN, TT și IT) 3.3.3.1. Legarea la pământ poate fi de trei tipuri principale: TN, TT și IT, simbolurile literare utilizate pentru notarea lor având aceleași semnificații ca la rețelele de tensiune alternativă. ...
3.3.3.2. Rețeaua TN-S Un conductor activ (de exemplu L-) sau conductorul median, este legat la pământ și separat de conductorul de protecție (PE) în întreaga instalație (fig. 3.7).
Fig. 3.7. Schema rețelei TN-S, intensiune continuă, cu conductorul
L - legat la pământ separat de conductorul de protecție PE.
...
3.3.3.3. Rețeaua TN-C Funcțiile de conductor activ legat la pământ (de exemplu L-) și de protecție sunt reunite într-un singur conductor PEL în toată instalația (Fig. 3.8.).
Fig. 3.8. Schema rețelei TN-C în tensiune continuă. Conductorul activ (L-)
și cel de protecție sunt uniți într-un singur conductor PEL în toată instalația.
...
3.3.3.4. Rețeaua TN-C-S Funcțiile de conductor activ legat la pământ (de exemplu L-) și de conductor de protecție PE sunt reunite într-un singur conductor PEL în prima parte a instalației (fig. 3.9.).
Fig. 3.9. Schema TN-C-S în tensiune continuă. Conductorul activ legat la pământ (L-)
și cel de protecție PE sunt uniți într-un singur conductor PEL în prima parte a instalației.
...
3.3.3.5. Rețeaua TT Punctul de legare la pământ al conductorului activ (de ex. L-) este separat de punctul de legare la pământ al conductorului de protecție PE în toată instalația (fig. 3.10.).
Fig. 3.10. Schema TT intensiune continuă
...
3.3.3.6. Rețeaua IT Un conductor activ (de ex. L-) este legat la pământ printr-o impedanță relativ mare (sau izolat), separat de punctul de legare la pământ al conductorului de protecție (fig. 3.11.). 1) Conductorul activ (L-) poate fi izolat sau legat la pământ printr-o impedanță mare. ...
Fig. 3.11. Schema IT în tensiune continuă
...
...
...
3.4. Instalații de securitate 3.4.1. Prevederea alimentării de securitate cu energie electrică pe lângă alimentarea normală cu energie electrică, la consumatori, este obligatorie în următoarele cazuri: – la consumatori industriali și similari, cu receptoare care trebuie să funcționeze fără întrerupere, în condițiile date în Ord. ANRE 129/2008. ...
– la consumatori echipați cu instalații electrice pentru alimentarea receptoarelor cu rol de securitate la incendiu și la consumatori prevăzuți cu iluminat de siguranță, în condițiile date în acest normativ ( subcapitolul 7.22 și 7.23 ). ...
Se poate prevedea la consumator alimentare de rezervă, pe lângă alimentarea normală și în alte cazuri decât cele menționate mai sus, în condițiile prevăzute în Ord. ANRE 129/2008, cu acordul investitorului.
...
3.4.2. Alimentarea de securitate se realizează cu: – baterii de acumulatoare; ...
– surse neîntreruptibile (UPS); ...
– generatoare independente de alimentarea din SEN; ...
...
3.4.3. Trecerea la alimentarea de securitate se face în funcție de durata de comutare. Comanda se poate face: – manual, comutarea fiind făcută de un operator sau; ...
– automat, fără intervenția unui operator. ...
...
3.4.4. Alimentarea de securitate cu comutare automată, după durata de comutare poate fi: – fără întrerupere, alimentare automată care poate fi asigurată în mod continuu, în condiții specifice privind perioada de tranziție (de ex. variații de tensiune și frecvență); ...
– cu o întrerupere foarte scurtă, durata de comutare fiind mai mică de 0,15 s; ...
– cu o întrerupere scurtă, durata de comutare fiind mai mică de 0,5 s; ...
– cu o întrerupere medie, durata de comutare fiind mai mică de 15 s; ...
Fragment 48
5.1.6.12. Echipamentele electrice care conțin mai mult de 60 litri de lichid combustibil pe unitatea de echipament și care în timpul funcționării produc fum, gaze toxice etc. (de ex. grupuri electrogene) trebuie instalate în condițiile prevăzute în normele specifice, respectându-se și condițiile din normele referitoare la securitatea de incendiu. ...
5.1.6.13. Se admite montarea în contact direct cu elementele de construcție din materiale combustibile, a echipamentelor electrice, dacă sunt protejate în carcase metalice cu grad de protecție minim IP54 sau sunt omologate pentru a fi montate pe elemente combustibile. ...
5.1.6.14. Trebuie evitată amplasarea încăperilor din clasa BA5 destinate echipamente electrice lângă încăperi din categoriile BE2, BE3a și BE3b. În cazul în care această condiție nu poate fi respectată, trebuie să se ia măsuri constructive de protecție conform prevederilor din reglementărilor specifice referitoare la securitatea la incendiu a construcțiilor și NP-099-04.
...
5.1.6.15. Se interzice traversarea încăperilor din clasa BA5, destinate echipamentelor electrice, cu conducte pentru fluide de orice natură, cu excepția conductelor de încălzire sau ventilare aferente încăperilor respective, cu condiția ca acestea să nu conțină flanșe, ventile etc. ...
...
5.1.7. Materiale 5.1.7.1. În instalațiile electrice ale construcțiilor se utilizează, conductoare izolate și neizolate din cupru sau aluminiu, cabluri cu conductoare din cupru sau aluminiu și conductoare neizolate rigide (bare), din cupru, aluminiu sau oțel. ...
5.1.7.2. În mod special se prevăd conductoare din cupru în următoarele situații: a) la circuitele electrice pentru alimentarea receptoarelor de importanță deosebită (de exemplu: receptoarele din blocul operator, din încăperi pentru reanimare din încăperile pentru servicii de urgență din clădiri de spitale și similare, circuitele iluminatului de siguranță (alimentate de la o sursă centrală) sisteme și instalații de prevenire și stingere a incendiilor etc., atunci când secțiunea conductoarelor din aluminiu ar rezulta mai mică de 10 mmp; ...
b) în încăperi, zone sau spații din exterior, cu mediu coroziv, în cazurile în care stabilitatea chimică a aluminiului sau a oțelului nu este corespunzătoare, dacă instalațiile nu se pot executa cu acoperiri de protecție sau carcasări etanșe la agenții corozivi respectivi ; ...
c) la instalațiile electrice de pe echipamentele supuse vibrațiilor permanente sau șocurilor mecanice (de exemplu: pe cablajele laminoarelor, pe vibratoare, macarale, poduri rulante etc) dacă aceste solicitări pot fi transmise instalațiilor respective; ...
d) la conductoarele de protecție împotriva șocurilor electrice în cazurile prevăzute la subcap. 5.5 .; ...
e) la circuitele electrice de comandă, automatizare, măsurare și semnalizare; ...
f) la circuitele electrice pentru alimentarea echipamentelor care nu au borne speciale de racord pentru conductoare de aluminiu conform art. 5.2.6.8 . (prize de utilizare generală, întreruptoare de lumină etc). ...
...
...
...
5.2. Sisteme de pozare, alegerea secțiunii conductoarelor*) *) Prin "secțiunea conductoarelor" se înțelege aria transversală a conductorului metalic neizolat
Reguli generale
Prevederile din acest subcapitol sunt conform cu recomandările din SR HD 384.5.52.S1. Alegerea sistemelor de pozare și a metodelor de instalare depind de: – natura locurilor de amplasare; ...
– natura pereților sau a altor părți ale clădirii pe care se face pozarea; ...
– accesibilitatea la sistemul de pozare a persoanelor și animalelor domestice; ...
– tensiune; ...
– solicitările electromecanice care se pot produce în caz de scurtcircuit; ...
– alte solicitări (de exemplu: mecanice, termice și asociate cu incendiu, etc) la care pot fi supuse pozările în funcționare. ...
5.2.1. Tipuri de sisteme de pozare 5.2.1.1. Sistemele de pozare în funcție de tipurile de conductoare sau de cabluri se aleg din tabelul 5.1, cu condiția ca influențele externe să fie conform subcap. 5.2.2 . ...
5.2.1.2. Sistemele de pozare în funcție de situațiile de amplasare trebuie să fie în conformitate cu tabelul 5.2 Sunt permise și alte metode de pozare nedefinite în tabelul 5.2. dacă satisfac prescripțiile acestui capitol.
...
5.2.1.3. Exemple de sisteme de pozare sunt prezentate în anexele 5.5 . și 5.6 . Alte tipuri de sisteme de pozare, necuprinse în acest capitol, pot fi utilizate cu condiția satisfacerii prescripțiilor generale ale acestui capitol.
...
5.2.1.4. Sisteme de bare prefabricate Sistemele de bare prefabricate trebuie să fie confecționate conform recomandărilor din SR EN 60439-2 și trebuie montate conform instrucțiunilor producătorului:
Instalarea lor trebuie să satisfacă prescripțiile din 5.2.2 (cu excepția 5.2.2.1.1. , 5.2.2.3.3 .), 5.2.5 , 5.2.6 , 5.2.7 și 5.2.8 .
...
Fragment 61
5.2.12.1.5. Conductoarele electrice care aparțin aceluiași circuit electric, inclusiv conductorul de protecție, trebuie instalate în același element de protecție (tub, țeavă SJ/STP, gol în elemente de construcție). Se admite instalarea separată a conductorului de protecție în cazurile și în condițiile prevăzute în subcapitolul 5.5 .
...
5.2.12.1.6. Se admite instalarea în același element sau gol a conductoarelor electrice care aparțin mai multor circuite numai dacă sunt îndeplinite simultan următoarele condiții: – toate conductoarele sunt izolate pentru cea mai mare tensiune de lucru; ...
– între secțiunile conductoarelor este o diferență de cel mult 3 trepte; ...
– fiecare circuit este protejat împotriva supracurenților; ...
– între circuite nu pot să apară influențe electromagnetice. ...
Fac excepție și nu se instalează în același element de protecție sau în golul cu conductoarele altor circuite electrice, circuitele iluminatului de siguranță și conductoarele instalațiilor electrice pentru alimentarea receptoarelor cu rol de securitate la incendiu.
Circuitele din domeniul tensiunilor I și II se instalează în același sistem de pozare numai în condițiile prevăzut de art. 5.2.8.1 .
...
5.2.12.1.7. Conductoarele electrice trebuie instalate în tuburi de protecție cu diametre alese corespunzător tipului, secțiunii și numărului de conductoare conform prevederilor din tabelul 5.7., unde : s_c - este aria transversală a conductorului (metal și izolație);
S_c - este aria totală a conductoarelor montate în tub (S_c = n . s_c );
S_i - este aria interioară minimă pentru tubul de protecție;
D_i și D_e - diametrele (minime) interior și exterior pentru tubul de protecție.
Tabelul 5.7. Alegerea diametrului interior al tubului de protecție pentru conductoare FY, HO7V-U, HO7V-R și AFY*1)
Nr.
crt.
Conductor FY (HO7V-U, HO7V-R) și AFY
Tub de protecție
Secțiunea unui conductor
Mm
Diametru exterior
de/mm
Secțiune
S_c/mmp
Conductoare în tub
n
Secțiune
S_c = n.S_c*3)
mmp
Secțiune
S_i ≥ 3.S_c*5)
mmp
Diametru interior Di*4)
mm
Diametru exterior
De/mm*6) informativ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
1,5
3,2 (3,3) *2)
8
2
16
48
7,8 (8,1)
12
3
24
72
9,6 (9,9)
12
4
32
96
11 (11,4)
16
5
40
120
12,3 (12,8)
16
2
2,5
3,9 (4)
11,94
2
23,9
71,7
9,6 (9,8)
12
3
35,8
107,4
11,7 (12)
16
4
47,7
143,1
13,5 (13,9)
20
5
59,7
179,1
15,1 (15,5)
20
3
4
4,4 (4,6)
15,2
2
30.4
91,2
10,8 (11.3)
16
3
45,6
136,8
13,2 (13,8)
16
4
60,8
182,4
15,2 (15,9)
20
5
76
228
17 (17,8)
25
4
6
5 (5,2)
19,62
2
39,2
117,6
12,2 (12,7)
16
3
58,9
176,7
15 (15,6)
20
4
78,5
235,5
17,3 (18)
25
5
98,1
294,3
19,4 (20,1)
25
5
10
6,4 (6,7)
32,15
2
64,3
192,9
15,7 (16,4)
20
3
96,4
289,2
19,2 (20,1)
25
4
128,6
385,8
22,2 (23,2)
32
5
160,8
482,4
24,8 (26)
32
6
16
7,8
47,76
2
95,5
286,5
19,1
25
3
143,3
430
23,4
32
4
191
573
27
32
5
238,8
716,4
30,2
46
7
25
9,7
73,86
2
147,7
443
23,7
32
3
221,6
664,8
29,1
40
4
295,4
886,2
33,6
40
5
369,3
1108
37,6
50
8
35
10,9
93,27
2
186,5
559,5
26,7
32
3
279,8
839,4
32,7
40
4
373,1
1119,3
37,8
50
5
466,4
1399,2
42,2
50
9
50
12,8
128,6
2
257,2
771,6
31,3
40
3
385,8
1157,4
38,4
50
4
514,4
1543,2
44,3
50
5
643
1929
49,6
63
10
70
14,6
167,33
2
334,7
1004
35,8
50
3
502
1506
43,8
50
4
669,3
2008
50,6
63
5
836,7
2510
56,5
63
11
95
17,1
229,54
2
459,1
1377,3
41,9
50
3
688,6
2065,8
51,3
63
4
918,2
2754,6
59,2
63
5
1147,7
3443
66,2
75
1. Caracteristicile conductoarelor FY, HO7V-U, HO7V-R – conductor din cupru cu izolație din PVC; ...
– standard de produs după SR HD 21.3S3; ...
– tensiune nominală U_0/U = 450/750V; ...
– temperatura maximă admisă pe conductor în condiții normale de funcționare : 70°C; ...
Fragment 74
5.4.2. Se admit doze comune pentru circuitele de iluminat normal, de prize, de comandă și de semnalizare, dacă circuitele respective funcționează la aceeași tensiune. ...
5.4.3. Circuitele și dozele iluminatului normal trebuie să fie distincte de cele ale iluminatului de siguranță. Excepțiile sunt menționate în cap. 7 . ...
5.4.4. Dimensionarea conductoarelor circuitelor de iluminat normal se face respectând prevederile din subcap. 5.4 și secțiunile minime din anexa 5.32 . ...
5.4.5. Se recomandă ca la stabilirea numărului circuitelor de iluminat normal să nu se depășească o putere totală instalată de 3 kW pe un circuit monofazat și de 8 kW pe un circuit trifazat. ...
5.4.6. Dimensionarea conductoarelor circuitelor de priză monofazate se face respectându-se prevederile din subcap. 5.2.4 . și secțiunile minime din anexa 5.32 . ...
5.4.7. Puterea instalată pe un circuit monofazat de prize din clădirile de locuit și social - culturale este de 2kW. În locuințe, pentru receptoare cu puteri de peste 2 kW (de ex. mașini de spălat, aparate de climatizare etc.), trebuie prevăzute circuite de priză separate.
Secțiunile conductoarelor se dimensionează corespunzător puterii receptorului /receptoarelor dar nu vor fi mai mici decât cele din anexa 5.32 .
...
5.4.8. Prizele cu tensiunea de 230 V vor fi prevăzute cu contact de protecție. ...
5.4.9. Dimensionarea circuitelor de priză trifazate se face respectând condițiile din subcap. 5.2.4 și prevederile din subcap. 5.3.1 referitoare la condițiile de alimentare a receptoarelor de putere. ...
5.4.10. Dimensionarea circuitelor care alimentează prize de tensiuni reduse prin transformator, se face pe baza puterii nominale a transformatorului. ...
5.4.11. Dimensionarea coloanei de alimentare a tablourilor de lumină și prize se face conform prevederilor din subcap.5.2.4 și prevederilor recomandate de SR 234. ...
5.4.12. Trebuie evitată traversarea încăperilor din clasele de mediu AD 2, AD 3, AD 4, AF 2, AF 3, AF 4, AA 5 și din categoria BE 2 cu circuite electrice care deservesc alte încăperi. Fac excepție încăperile pentru bucătării și băi din locuințe, precum și alte cazuri justificate de către proiectant, în care se admit astfel de traversări, cu luarea de măsuri de protecție corespunzătoare influențelor externe .
...
5.4.13. Alimentarea transformatorului de sonerie sau soneriei de 220 V se face dintr-un circuit de iluminat normal, dintr-un circuit de prize sau direct din tabloul de distribuție. ...
5.4.14. La instalarea conductoarelor unui circuit sau mai multor circuite în același element de protecție (tuburi, jgheaburi etc.) trebuie se respectă și prevederile din subcap. 5.2.12 . ...
5.4.15. Corpurile de iluminat se aleg și se montează respectându-se pe lângă prevederile din acest normativ, precum și condițiile din reglementările specifice referitoare la proiectarea și executarea sistemele de iluminat artificial. Pentru corpurile de iluminat din încăperile cu destinații speciale se vor respecta și condițiile din capitolul 7 .
...
5.4.16. Alegerea corpurilor de iluminat și a surselor de lumină se face în funcție de : – influențele externe ( anexa 5.2 ); ...
– destinațiile încăperilor și a construcției; ...
– cerințele luminotehnice; ...
– măsurile de protecție împotriva șocurilor electrice ( subcap.4.1 ); ...
– regimul de funcționare; ...
– criteriile economice. ...
...
5.4.17. În încăperi cu aglomerări de persoane și săli aglomerate se folosesc corpuri de ilumint executate din materiale incombustibile sau cu întârziere la propagarea flăcării. ...
5.4.18. În încăperi din clasa BE2 corpurile de iluminat se aleg conform subcap. 4.2 . ...
5.4.19. Corpurile de ilumint echipate cu lămpi incandescente, fluorescente sau cu descărcări în vapori metalici care se instalează în depozite cu materiale combustibile, categoria BE 2, trebuie să fie prevăzute cu glob, respectiv cu difuzor și dacă există și pericol de șocuri mecanice, vor avea și grătar protector. Conductorul de fază se leagă în dulia lămpii la borna din interior, conductorul neutru (N) la borna conectată la partea filetată a duliei, iar conductorul de protecție (PE) la borna marcată pentru acesta .
...
5.4.20. Corpurile de iluminat echipate cu lămpi cu descărcări se prevăd cu dispozitive pentru îmbunătățirea factorului de putere. ...
5.4.21. Dispozitivele pentru suspendarea corpurilor de iluminat (cârlige de tavan, bolțuri, dibluri etc.) se aleg astfel încât să poată suporta fără deformări o masă egală cu de 5 ori masa corpului de iluminat respectiv, dar nu mai puțin de 10 kg. ...
5.4.22. Întreruptoarele și butoanele pe circuitele pentru iluminat trebuie montate numai pe conductoarele de fază. Se recomandă ca întreruptoarele, comutatoarele și butoanele să se monteze la înălțimea de 0,6 ... 1,5m, măsurată de la aparat până la nivelul pardoselii finite.
...
Fragment 80
5.5.7.10. Rezistența prizei de pământ, atunci când aceasta este folosită pentru protecție împotriva șocurilor electrice, trebuie să fie astfel încât să se obțină condițiile necesare pentru declanșare în cel mult timpul menționat în 4.1.8. ...
5.5.7.11. Rezistența prizei de pământ poate fi: – cel mult 4 Ω atunci când este folosită numai pentru protecția împotriva șocurilor electrice ; ...
– cel mult 1 Ω atunci când aceasta este comună cu priza de pământ pentru instalația de protecție a clădirii împotriva trăsnetelor (vezi cap. 6 ). ...
...
...
5.5.8. Dimensionarea prizelor de pământ Aceasta se face conform anexei 5.34 . Între priza de pământ a clădirii și priza de pământ a postului de transformare (ce alimentează clădirea) trebuie să fie o distanță de cel puțin 20 m. Când această distanță nu se poate respecta se prevede o priză de pământ comună cu rezistență de cel mult 1 Ω .
Tabelul 5.19 Dimensiuni minime pentru electrozii de pământ din material obișnuit din punctul de vedere al coroziunii și al solicitării mecanice, dacă sunt încorporați în pământ
Materia
Suprafața
Forma
Dimensiune minimă
Diametru
mm
Secțiune
mp
Grosime
mm
Grosimi pentru acoperire/manta
Valoare individuală
μm
Valoare Medie
μm
Oțel
Galvanizare la cald sau oțel inoxidabil*a), *b)
Bandă*c)
90
3
63
70
Profilat
90
3
63
70
Bară rotundă pentru electrozi de pământ de adâncime
16
63
70
Conductor rotund pentru electrod cu extensie orizontală
10
50*e)
Bară tubulară (țeavă)
25
2
47
55
Profil galvanizat în cruce
50 x 50 x 3
3
63
70
Manta din cupru
Bară rotundă pentru electrod de pământ de adâncime
15
2000
Cu depunere electrochimică de cupru
Bară rotundă pentru electrod de pământ de adâncime
14
90
100
Cupru
Neacoperită
Bandă
50
2
Conductor rotund pentru electrod cu extensie orizontală
50*f)
Cablu torsadat
1,7 pentru fiecare toron
50
Bară tubulară (țeavă)
20
2
Acoperită prin stanare
Cablu torsadat
1,7 pentru fiecare toron
50
1
5
Acoperit cu zinc
Bandă*d)
50
2
20
40
*a) Corespunzător pentru electrozi încorporați în beton
*b) Nu folosește acoperire
*c) Ca bandă roluită sau o bandă ștanțată crestată cu muchii rotunjite
*d) Bandă cu muchii rotunjite
*e) În cazul unei acoperiri continue în baie galvanică, numai o grosime de 50 μm este tehnic posibil în prezent
*f) Dacă experiența arată că riscul de coroziune și de deteriorare mecanică este foarte scăzut, se poate utiliza secțiune 16 mmp.
Calitatea electrozilor trebuie să corespundă standardului pe părți de SR EN 50164.
...
...
5.6. Sisteme de alimentare cu energie electrică pentru servicii de securitate 5.6.1. Prescripții generale (din standardele SR HD 60364-5-56, SR HD 60364-5-551 și SR HD 60364-5-559) 5.6.1.1. Sistemele de alimentare electrică pentru servicii de securitate sunt prevăzute pentru menținerea în funcțiune a echipamentelor și instalațiilor necesare: a) pentru sănătatea și securitatea persoanelor și/sau ...
b) pentru evitarea deteriorării importante a mediului sau a unor echipamente . ...
...
5.6.1.2. Sistemul de alimentare include sursa și circuitele electrice până la bornele echipamentului (în anumite cazuri poate să includă și aceste echipamente). Exemple de servicii de securitate sunt: – iluminat de siguranță/securitate; ...
– pompe electrice de incendiu; ...
– ascensoare pentru pompieri; ...
– sisteme de alarmă, cum ar fi alarme în caz de incendiu, de fum, CO, în cazul scurgerilor de GPL, pentru efracție; ...
– sisteme de evacuare (lifturi); ...
– sisteme de evacuare a fumului și gazelor fierbinți; ...
– echipament medical de primă necesitate, conform cap. 7.9 . ...
...
5.6.1.3. Pentru serviciile de securitate care sunt necesare să funcționeze în condiții de foc trebuie îndeplinite următoarele condiții: a) sursa de alimentare de securitate trebuie aleasă astfel încât să mențină alimentarea pe o durată corespunzătoare; ...
b) toate echiapamentele trebuie să prezinte prin construcție sau prin amplasare, o rezistență la foc pe o durată corespunzătoare; ...
c) sursa de alimentare de securitate, în general, suplimentează sursa de alimentare normală (rețeaua de distribuție publică). ...
...
5.6.1.4. Sunt de preferat măsurile de protecție împotriva atingerii indirecte fără deconectarea automată a alimentării în cazul unui prim defect. În schemele IT trebuie prevăzut un dispozitiv de control permanent al izolației care trebuie să aibă o indicație sonoră sau vizuală a unui prim defect de izolație.
...
...
Fragment 126
Rețelele electrice exterioare aferente construcțiilor agroindustriale și agrozootehnice, unde vehiculele și mașinile agricole mobile fac manevre, trebuie realizate cu cabluri pozate astfel: – în pământ, la o adâncime de 0,6 m, cu o protecție mecanică suplimentară. Tuburile de protecție suplimentară trebuie să reziste la comprimarea cu o forță de 450 N și la impact în conformitate cu recomandările din SR EN 50086-2-4/A1; ...
– în pământ arabil sau cultivat, la o adâncime de cel puțin 1 m; ...
– suspendat, la o înălțime de cel puțin 6 m. ...
Se preferă instalarea cablurilor în pământ. Cablurile care alimentează tablourile de distribuție trebuie să fie protejate împoriva deteriorărilor mecanice, de exemplu, prin îngroparea în pământ sau prin instalarea în jgheaburi sau tuburi prefabricate, separate ferm.
Aceste prescripții trebuie să se aplice și la locuințele și la alte spații care aparțin construcțiilor agroindustriale și agrozootehnice.
O atenție deosebită se va acorda protecției la rozătoare.
Pentru amplasamentele unde sunt ținute animalele, condițiile de influențe externe trebuie clasificate AF4, iar tuburile trebuie să fie protejate împotriva coroziunii corespunzător cel puțin clasei 2 (medie) pentru utilizare în interior și clasei 4 (ridicată) pentru utilizare în exterior, conform cu recomandările din SR EN 61386-21.
Pentru amplasamentele unde sistemele de pozare pot fi expuse la impact și la șocuri mecanice din cauza vehiculelor și mașinilor agricole în deplasare, condițiile de influențe externe trebuie trebuie să fie clasificate AG3: – tuburile trebuie să aibă un grad de protecție la comprimare corespunzător cel puțin clasei 4 (ridicată) conform SR EN 61386 - 21; ...
– sistemele de tuburi și jgheaburi pentru cabluri trebuie să aibă un grad de protecție împotiva șocurilor considerat ca "ridicat" conform recomandărilor din SR EN 50085. ...
...
7.5.5.3. Separare, comutare/întrerupere și comandă Instalația electrică a fiecărei clădiri sau a unei părți dintr-o clădire trebuie să fie separată printr-un singur dispozitiv de separare conform subcap 5.3.4.
Dispozitivele de separare se prevăd pentru toate conductoarele active și conductorul neutru, chiar și pentru circuitele care se utilizează ocazional, de exemplu, în timpul recoltărilor.
Dispozitivele de separare și comutație, cât și dispozitivele de oprire de urgență sau de comutație de urgență nu trebuie montate în locuri accesibile animalelor sau în nicio poziție în care poate fi împiedicat accesul la ele de către animale, fără să provoace panică în rândul animalelor.
...
7.5.5.4. Conductoare de echipotențializare de protecție suplimentară Conductoarele de echipotențializare de protecție suplimentară trebuie să fie protejate împotriva deteriorărilor mecanice și coroziunii și trebuie să fie alese astfel încât să se evite efectele electrolitice. De exemplu, pot fi utilizate următoarele materiale: – benzi din oțel galvanizat la cald cu dimensiunile 30 mm x 3 mm; ...
– tije rotunde din oțel galvanizat la cald cu diametrul de cel puțin 8 mm; ...
– conductoare din cupru cu secțiunea minimă de 4 mmp. ...
Pot fi utilizate și alte materiale corespunzătoare.
...
7.5.5.5. Alte echipamente Prizele de curent utilizate în construcțile agroindustriale și agrozotehnice trebuie să fie conforme cu recomandările din: – SR EN 60309-1, sau ...
– SR EN 60309-2, dacă este necesară interschimbabilitatea, sau ...
– când curentul nominal nu depășește 20 A. ...
Corpuri de iluminat și instalații de iluminat
Serviciile de securitate trebuie instalate numai dacă sunt cerute de proprietarul instalației sau de autorități.
Sistemele de automatizare necesare vieții pentru creșterea intensivă a animalelor trebuie să țină seama de următoarele prescripții: a) când nu este asigurată alimentarea cu hrană, apă, aer și alimentarea instalației de iluminat pentru animale, în caz de defect în alimentarea cu energie electrică, trebuie prevăzută o sursă sigură de alimentare alternativă sau de rezervă sau de siguranță; trebuie prevăzute circuite separate numai pentru alimentarea echipamentelor de ventilație și de iluminat; ...
b) trebuie asigurată selectivitatea protecției circuitelor principale de alimentare a sistemului de ventilație pentru supracurent și/sau scurtcircuit monofazat; ...
c) dacă într-o instalație este necesar să funcționeze o ventilație electrică trebuie asigurată una din următoarele condiții: – o sursă de rezervă pentru întregul sistem de ventilație, care să fie verificată periodic în conformitate cu instrucțiunile fabricantului; ...
– supravegherea temperaturii și tensiunii de alimentare și dispozitive care să transmită semnale optice și acustice care pot fi sesizate de utilizator și care trebuie să funcționeze și în cazul întreruperii alimentării normale. ...
...
Fragment 134
7.9.25. În scopul minimizării aprinderii gazelor, aparatele electrice (prize de curent, întreruptoare) trebuie instalate la o distanță de cel puțin 0,2 m (în cele trei axe) de locul de evacuare (degajare) a gazelor. ...
7.9.26. Se recomandă măsuri de prevenire a apariției electricității statice pe conductele care transportă gaze medicale. ...
Protecția circuitelor în amplasamente pentru utilizări medicale din grupa 2
7.9.27. Fiecare circuit trebuie protejat împotriva curenților de suprasarcină și de scurtcircuit. Siguranțele fuzibile pot fi utilizate pentru protecția împotriva scurtcircuitelor.
Protecția împotriva curenților de suprasarcină nu este admisă în amonte și în aval de circuitele de alimentare ale transformatorului din rețeaua IT medical.
...
Servicii de securitate (alimentare de rezervă)
7.9.28. Clasificarea serviciilor de securitate pentru amplasamentele medicale din grupele 1 și 2 este prezentată în tabelul 7.9.2. Tabel 7.9.2. Clasificarea serviciilor de securitate necesare amplasamentelor pentru utilizări medicale
Clasa 0 (fără întrerupere)*1)
Alimentare automată de rezervă disponibilă fără întrerupere
Clasa 0,15 (întrerupre foarte scurtă)
Alimentare automată de rezervă disponibilă în mai puțin de 0,15 s*2)
Clasa 0,5 (întrerupere scurtă)
Alimentare automată de rezervă disponibilă în mai puțin de 0,5 s
Clasa 15 (întrerupere medie)
Alimentare automată de rezervă disponibilă în mai puțin de 15 s
Clasa >15 (întrerupere lungă)
Alimentare automată de rezervă disponibilă în mai mult de 15 s
*1) Necesară pentru echipamente electrice medicale
*2) Expresia "în mai puțin de" este echivalentă cu "≤".
...
7.9.29. Comutarea pe sursa de alimentare de securitate trebuie să se facă cu o întârziere corespunzătoare, care ține seama de timpul necesar pentru automenținerea disjuntoarelor (la întreruperi scurte). ...
7.9.30. Alimentarea serviciilor de securitate cu un timp de comutare mai mic sau egal cu 0,5 s. În eventualitatea unei lipse de tensiune cel puțin pe una dintre fazele ale tabloului principal de distribuție, o sursă de securitate trebuie să mențină alimentarea lămpilor scialitice și altor lămpi esențiale, de exemplu pentru endoscoape, timp de 3 ore, asigurând comutarea automată în cel mult 0,5s.
...
7.9.31. Alimentarea serviciilor de siguranță cu un timp de comutare mai mic sau egal cu 15 s. Echipamentele trebuie conectate în cel mult 15 s la o sursă de alimentare de securitate pentru o durată de minim 24 ore, când tensiunea pe cel puțin una din faze ale tabloului principal de distribuție a scăzut cu mai mult de 10% din valoarea tensiunii nominale de alimentare, mai mult de 3 s. Durata de 24 ore poate fi redusă la minim 3 ore dacă prescripțiile medicale și de uilizare ale amplasamentului permit tratamentul/examinările.
Echipamentele care necesită o astfel de alimentare sunt: – iluminatul de securitate pentru evacuare (pe căile de evacuare cu un corp de iluminat din două se conectează la sursa de securitate); ...
– iluminatul de siguranță pentru continuarea lucrului în camera generatorului și în camerele tablourilor electrice principale de distribuție normală și de siguranță, în amplasamentele în care se desfășoară servicii esențiale (în fiecare amplasament cel puțin un corp de iluminat trebuie alimentat de la sursa de siguranță), în amplasamente pentru utilizări medicale din grupa 1 (în fiecare amplasament cel puțin un corp de iluminat trebuie alimentat de la sursa de siguranță), în amplasamentele pentru utilizări medicale din grupa 2 (minim 50% din corpurile de iluminat trebuie alimentate de la sursa de securitate); ...
– ascensoarele de pompieri; ...
– sistemele de evacuare a fumului și gazelor fierbinți; ...
– sistemele de sonorizare pentru situații de urgență; ...
– echipamentele electrice medicale în amplasamente din grupa 2 utilizate la chirurgie sau alte echipamente definite de personalul responsabil; ...
– echipamentul electric pentru furnizarea gazului medical incluzând aerul comprimat, instalații de aspirare și de eliminare a anestezicelor și dispozitivelor lor de supraveghere; ...
– sistemele de detectare, semnalizare, alarmare și de stingere a incendiului. ...
...
7.9.32. Alimentarea serviciilor de securitate cu timp de comutare mai mare de 15 s Alte echipamente decât cele specificate în art. 7.9.30 . și 7.9.31 , necesare pentru menținerea serviciilor de spital, pot fi conectate manual sau automat la o sursă de alimentare de siguranță care funcționează pe o durată de minim 24 ore.
Astfel de echipamente sunt, de exemplu: – echipamente de sterilizare; ...
– instalații tehnice: aer condiționat, încălzire, ventilare, eliminare a deșeurilor; ...
– echipamente de răcire; ...
– echipamente pentru bucătărie; ...
– echipamente de încărcare a acumulatoarelor. ...
...
Fragment 135
7.9.33. În fiecare amplasament din grupa 2 de tratament pentru pacient, fiecare priză de curent din rețeaua IT medical trebuie protejată individual împotriva supracurenților În același amplasament pot fi circuite alimentate din rețeaua TN-S conform art. 7.9.12 .
...
Protecția împotriva perturbațiilor electromagnetice
7.9.34. Încăperile în care trebuie luate măsuri de protecție împotriva perturbațiilor electromagnetice sunt următoarele: – săli de ECG, EEG, EMG; ...
– săli de reanimare și de terapie intensivă; ...
– săli de cateterism; ...
– săli de angiografie; ...
– săli de operație. ...
Echipamentele electrice care pot produce astfel de perturbații sunt: – transformatoarele, motoarele, tablourile de distribuție; ...
– balasturile surselor fluorescente. ...
...
7.9.35. În încăperile în care funcționarea aparatelor electromedicale poate fi perturbată trebuie să se ia următoarele măsuri: – pereții, pardoselile și tavanele trebuie prevăzute cu un sistem de ecranare corespunzător; ...
– cablurile circuitelor care intră în aceste încăperi trebuie să fie ecranate, cu ecranul legat la pământ; ...
– carcasele metalice ale echipamentelor fixe de clasă II sau III trebuie să fie legate la bara de egalizare a potențialelor. ...
...
...
7.10. Instalații electrice pentru sălile pentru expoziții, spectacole și standuri 7.10.1. Prevederile speciale din acest capitol se aplică instalațiilor electrice temporare de la expoziții, spectacole și standuri și sunt în conformitate cu recomandările din SR HD 384.7.711 S1. ...
7.10.2. Pentru scopurile acestui capitol se definesc următoarele noțiuni ale amplasamentelor speciale: – expoziție: eveniment destinat prezentării și/sau vânzării de produse etc., care poate avea loc în orice amplasament convenabil fie o încăpere, fie o construcție, fie o structură temporară; ...
– spectacol: prezentare sau manifestare în orice amplasament convenabil; ...
– stand: o zonă sau structură temporară utilizată pentru prezentare, publicitate, vânzare, jocuri etc.; ...
– structură temporară: entitate sau parte a unei entități care conține elemente mobile portabile, situate în interior sau exterior și destinată a fi montată sau demontată; ...
– instalație electrică temporară: instalația electrică pusă în funcțiune și demontată în același timp cu standul sau expoziția la care este asociată; ...
– originea instalației electrice temporare: punct al instalației permanente sau a unei surse de la care se livrează energia electrică. ...
...
7.10.3. Tensiunea nominală a instalațiilor electrice temporare ale expozițiilor, spectacolelor și standurilor trebuie să fie maxim 230 V/400 V tensiune alternativă sau 500 V tensiune continuă. ...
7.10.4. În instalațiile electrice temporare se utilizează numai rețele TN-S. Rețeaua IT poate fi utilizată numai în aplicații cu tensiune continuă. ...
7.10.5. Nu vor fi utilizate măsurile pentru protecția de bază (împotriva atingerilor directe) prin bariere și prin amplasarea în afara zonei de accesibilitate la atingeri ( subcap.4.1 ). ...
7.10.6. Nu vor fi utilizate măsurile tehnice pentru protecția în caz de defect (împotriva atingerilor indirecte) prin amplasamente neconductoare și prin legături de echipotențializare locale nelegate la pământ ( subcap.4.1 ). ...
7.10.7. Datorită riscului de defectare a cablurilor în amplasamentele temporare se recomandă ca pe circuitele de alimentare a structurilor temporare să fie prevăzută deconectarea automată realizată prin dispozitive de curent diferențial rezidual al cărui curent diferențial rezidual nominal să fie de cel mult 300 mA. Aceste dispozitive trebuie să prezinte o întârziere conform SR EN 60947-2 sau să fie de tip S conform SR EN 61008-1 sau SR EN 61009-1 pentru a asigura selectivitatea cu dispozitivele diferențiale ale circuitelor terminale.
...
7.10.8. Toate circuitele pentru prize de curent de valoare nominală până la 32 A și toate ciruitele terminale, altele decât cele de iluminat de siguranță trebuie prevăzute cu un dispozitiv diferențial rezidual al cărui curent rezidual nominal este de cel mult 30 mA. ...
7.10.9. Trebuie luate măsuri de protecție împotriva focului pentru: – motoarele prevăzute cu comandă automată sau de la distanță, nesupravegheate permanent, care trebuie echipate cu dispozitiv de protecție, împotriva temperaturilor excesive; ...
– echipamentele pentru iluminat (spoturi, lămpi cu incandescență, mici proiectoare) și alte echipamente sau aparate a căror temperaturi la suprafață sunt ridicate, care trebuie supravegheate și instalate departe de materialele combustibile, împiedicând orice contact cu acestea. În toate aceste cazuri trebuie luate în considerare instrucțiunile constructorului. ...
...
Fragment 148
7.18.4. Alimentarea cu energie electrică a tablourilor ascensoarelor de pompieri în caz de incendiu, trebuie asigurată din două surse de alimentare independente, în condițiile prevăzute la subcap. 7.22 și SR EN 81-72 sau alte reglementări echivalente. La aceste tablouri se racordează numai ascensoarele de pompieri. ...
7.18.5. Coloanele pentru alimentarea tabloului ascensorului de pompieri în caz de incendiu trebuie realizate cu cabluri rezistente la foc sau cu un sistem de cablaj care să-și păstreze caracteristicile de protecție pe o perioada de cel puțin 120 minute. ...
7.18.6. Alimentarea instalațiilor electrice ale ascensoarelor de materiale se face din tabloul general din clădirea respectivă sau dintr-un tablou secundar de putere (forță). ...
7.18.7. Secțiunea coloanei tabloului ascensorului se dimensionează pentru căderea de tensiune la pornire admisă, conform instrucțiunilor producătorului ascensorului sau, în lipsa acestora, pentru o cădere de tensiune la pornire de cel mult 3% față de tensiunea nominală. ...
7.18.8. Pentru iluminatul puțului închis al ascensorului trebuie prevăzut în tabloul ascensorului un circuit independent de alte circuite. ...
7.18.9. La blocurile de locuințe, circuitul iluminatului puțului de ascensor se racordează la tabloul comun de lumină și putere (forță). Întreruptorul pentru comanda acestui circuit se prevede în interiorul acestui tablou. La clădirile prevăzute cu iluminat de securitate de evacuare alimentat din sursă de rezervă, circuitul pentru iluminatul puțului ascensorului se alimentează din circuitele acestui iluminat.
Circuitul pentru iluminatul puțului ascensorului de pompieri în caz de incendiu se racordează din tabloul ascensorului respectiv.
...
7.18.10. Coloanele de alimentare ale tablourilor ascensoarelor (persoane, marfă, de pompieri) și circuitul de iluminat pentru puțul ascensorului se protejază cu tuburi de protecție pe toate porțiunile de traseu pe care există pericol de deteriorare mecanică. ...
7.18.11. Protecția în caz de defect (împotriva șocurilor electrice prin atingere indirectă - atingerea părților metalice ale ascensorului care în mod normal nu se află sub tensiune) se realizează conform prevederilor din subcap. 4.1 . Glisierele ascensoarelor pot fi utilizate drept conductoare naturale de legare la pământ conform subcap. 5.5 . ...
Mașini de ridicat și transportat
7.18.12. Liniile de contact pentru mașini de ridicat și transportat trebuie proiectate și executate respectându-se pe lângă prevederile generale din prezentul normativ și instrucțiunile tehnice ale furnizorului. ...
7.18.13. Materialul liniei de contact se alege avându-se în vedere condițiile de mediu în care aceasta urmează să lucreze și în funcție de tipul culegătorilor de curent electric. ...
7.18.14. Secțiunea coloanei de alimentare a liniei, secțiunea liniei și modul de alimentare a liniei se aleg astfel încât la curentul de pornire suma tuturor căderilor de tensiune (pe coloană și linie) pentru poziția cea mai defavorabilă de funcționare a mașinilor să respecte prevederilor furnizorului. În lipsa acestora căderile de tensiune trebuie să nu depășească 12% la tensiune alternativă și 15% tensiune continuă. ...
7.18.15. În cazul în care o linie de contact alimentează mai multe mașini de ridicat sau transportat, la ambele capete ale liniei se prevăd zone de reparație având o lungime cel puțin egală cu lungimea unei mașini. Între zona de reparație și restul liniei se lasă un "rost de separație". Zona de reparație trebuie prevăzută cu posibilitatea de scoatere de sub tensiune a zonei și legarea zonei la pământ în timpul reparării unei mașini. ...
7.18.16. În afară de aparatele de protecție de la tabloul din care pleacă coloana ce alimentează linia, se prevede suplimentar un dispozitiv de separare cu blocaj mecanic pentru deconectarea alimentării liniei în timpul reparațiilor și reviziilor ei, care se montează într-un cofret la care are acces numai personalul autorizat. ...
7.18.17. Protecția în caz de defect (împotriva șocurilor electrice prin atingere indirectă) se realizează prin legarea la conductorul de protecție PE și la pământ, conform subcap. 4.1 și 5.5 . ...
7.18.18. Instalațiile de ridicat și transportat cu cale de rulare se leagă la pământ folosind șinele căii de rulare drept conductor de protecție în condițiile prevăzute în subcap. 5.5 . ...
...
7.19. Instalații electrice pentru echipamente informatice 7.19.1. Instalațiile electrice de alimentare a echipamentelor destinate prelucrării informațiilor se proiectează și se execută respectânduse pe lângă prevederile prezentului normativ și recomandările din standardul pe părți SR EN 60950. ...
Fragment 154
7.22.4. În cazul alimentării dintr-o singură sursă coloana tabloului de distribuție a stației pompelor de incendiu se leagă înaintea întreruptorului general sau a siguranțelor generale ale tabloului din rețeaua furnizorului din care se alimentează. Întreruptorul sau siguranțele de pe coloanele ce alimentează tablourile stației pompelor, electrovanelor de incendiu se va prevedea cu blocare sigilată care să nu permită întreruperea alimentării decât în caz de strictă necesitate. Această blocare nu este necesară în cazul în care întreruptorul se află în încăperi unde au acces numai persoane autorizate (de exemplu camera tabloului general de distribuție). Face excepție cazul în care tabloul general de distribuție are două bare distincte racordate la două transformatoare care se pot rezerva reciproc. În acest caz coloanele se pot racorda la barele generale.
...
7.22.5. În cazul alimentării din două surse, tablourile stației de pompe de incendiu și sistemului de evacuare a fumului și gazelor fierbinți pot fi alimentate: – pe două căi de alimentare (câte una de la fiecare sursă) cu un sistem AAR cu acționare la dispariția tensiunii sursei de bază. Alimentarea din sursa de bază se va face din fața întreruptorului general; ...
– pe o singură cale dintr-o bară (tablou) alimentată de la cele două surse printr-un sistem AAR, în cazul în care aceasta se află în apropierea (în aceeași încăpere sau încăperi alăturate categoria BE1) tablourilor pompelor de incendiu și sistemului de evacuarea fumului și gazelor fierbinți. ...
...
7.22.6. Din tabloul stației pompelor de incendiu se admite numai alimentarea receptoarelor care contribuie direct și indirect la intervenția de stingere a incendiilor (pompele de incendiu, electrovanele de incendiu, sistemele de evacuare a fumului și gazelor fierbinți, instalația de automatizare pentru stingerea incendiilor, instalația pentru iluminat normal și de siguranță a stației pompelor de incendiu, sursa de rezervă, pompa de epuismente care evită pericolul inundării pompelor de incendiu etc.). ...
7.22.7. Trebuie prevăzută comandă automată pentru pornirea pompelor de incendiu: – în cazurile în care nu există personal calificat pentru punerea lor în funcțiune în timp util; ...
– pentru instalațiile speciale de stingere (sprinklere, drencere - sprinklere deschise, apă pulverizată și ceață de apă). ...
Intrarea automată în funcțiune a pompelor (mai puțin a pompei pilot), trebuie semnalizată optic și acustic în locurile precizate la art. 7.22.8 . În aceste locuri se prevede posibilitatea opririi manuale a semnalizării acustice. Semnalizarea optică se oprește automat odată cu oprirea pompelor de incendiu. Instalațiile de alimentare se prevăd și cu posibilități de acționare manuală.
Dispozitivele de protecție de pe circuitele pompelor trebuie să nu acționeze cel puțin 20 secunde la curentul electric de pornire.
Cablurile de alimentare a pompelor se vor dimensiona la un curent egal cu 150% din curentul nominal, atunci când pompele de incendiu și tabloul electric nu sunt în aceeași încăpere. Acestea se realizează dintr-o bucată fără îmbinări.
Echipamentele de acționare se vor alege pentru regimul AC4 (conform SR EN 60947 - 1 și SR EN60947 - 4).
Oprirea pompelor de incendiu se prevede numai manual, cu excepția situației de la art. 7.22.11 . Prevederile din acest articol sunt conforme cu recomandările din SR EN 12845.
...
7.22.8. Comanda manuală de acționare a pompelor și electrovanelor de incendiu se admite să se facă și prin butoane speciale de pornire amplasate atât în încăperea pompelor și electrovanelor de incendiu cât și, după caz, la distanță în diferite puncte de comandă (de ex. la serviciul de pompieri, în camera dispeceratului de comandă, în clădirile respective, în secții de fabricație, depozite etc. pentru care sunt prevăzute aceste instalații). Oprirea manuală a pompelor și electrovanelor de incendiu se face numai din stația pompelor de incendiu.
Butoanele pentru comandă manuală a pompelor și electrovanelor de incendiu care servesc instalații de hidranți interiori neautomatizate se amplasează în apropierea fiecărui hidrant interior. Aceste butoane trebuie să fie special executate pentru instalații de stins incendii, fiind dispuse în cutii sau nișe cu geam sigilate.
...
7.22.9. În toate instalațiile de stins incendii, schema de comandă a pompei (pompelor) de rezervă trebuie stabilită astfel încât acestea să intre automat în funcțiune în următoarele situații: – la dispariția tensiunii de alimentare a pompei (pompelor) aflate în funcțiune; ...
– la oprirea pompei (pompelor) în funcțiune prin declanșarea protecției termice sau electromagnetice; ...
– atunci când pompa (pompele) aflate în funcțiune nu asigură presiunea necesară. ...
Fragment 155
În cazul stațiilor de pompare cu mai multe pompe, intrarea în funcțiune a acestora se face succesiv (temporizat) funcție de capacitatea sursei de alimentare de rezervă. În cazul pornirii manuale, aceasta se stabilește prin "Instrucțiuni de exploatare".
...
7.22.10. Schema de comandă a pompelor de incendiu se stabilește astfel încât să se poată alterna situația de pompă în funcțiune cu cea de rezervă, pentru a se putea controla permanent starea instalațiilor și a realiza o uzură uniformă a pompelor. ...
7.22.11. Pompele de incendiu trebuie protejate împotriva funcționării în gol, la lipsa de apă, prin asigurarea opririi automate a acestora. Această situație trebuie semnalizată optic și acustic în camera serviciului de pompieri sau în alt loc cu supraveghere permanentă. ...
7.22.12. Coloanele de alimentare a tabloului stației de pompare pentru incendiu și a altor sisteme de securitate la incendiu trebuie să fie din cupru și trebuie protejate împotriva deteriorărilor mecanice. Aceste coloane se executată cu cabluri cu izolație minerală conform SR EN 60702- 1, SR EN 60702- 2 sau cu cabluri rezistente la foc, conform SR EN 50200 și SR EN 50362 sau un sistem de cablaj care să-și păstreze caracteristicile de protecție la foc și mecanice care trebuie să asigure durata cea mai mare normată de funcționare dintre instalațiile de stingere a incendiului din clădire pe care le alimentează din același tablou sau aflate pe trasee comune. ...
7.22.13. Circuitele de alimentare a pompelor, electrovanelor și a altor elemente aferente instalațiilor cu rol de securitate la incendiu precum și circuitele de control, comandă și semnalizare, trebuie să fie din cupru și vor fi cu întâziere la propagarea flăcării în mănunchi (ex. CYYF) conform SR EN 50266, dacă receptoarele electrice sunt în aceeași încăpere (sau încăpere alăturată) cu tabloul de alimentare. În alte cazuri se aplică art 7.22.12 . ...
7.22.14. Dispozitivele pentru acționarea cortinelor de siguranță din clădirile cu orice destinație se alimentează conform prevederilor art. 7.22.1 punctul b) . Acționarea lor se face automat la declanșarea instalației de semnalizare a incendiului din sală sau scenă. În încăperea serviciului de pompieri de lângă cortina de siguranță se asigură și posibilități de acționare manuală a acesteia. Acționarea automată a cortinei trebuie semnalizată optic și acustic local și la serviciul de pompieri. ...
7.22.15. Soluțiile de alimentare electrică a altor instalații și dispozitive de securitate la incendiu (uși, obloane rezistente la foc, clapete antifoc etc.) se stabilesc de proiectant în funcție de condițiile specifice și de securitatea la incendiu, adoptându-se una din variantele a) sau b) de la art. 7.22.1 . Este obligatorie alimentarea din două surse independente a dispozitivelor de securitate la incendiu de tipul celor de la aliniatul anterior, în afara cazurilor prevăzute la art. 7.22.1 , pentru clădiri înalte și foarte înalte, clădiri cu săli aglomerate, clădiri civile din categoriile A și B de importanță, clădiri de turism cu peste 150 persoane, clădiri pentru învățământ cu peste 300 de persoane și clădiri de sănătate cu peste 100 de paturi.
...
7.22.16. Stațiile de pompare, echipamentele de control și semnalizare (centralele de semnalizare) a incendiilor și zonele în care se află elemente de prevenire și stingere a incendiilor care trebuie acționate (electrovane etc.) trebuie prevăzute cu instalație de iluminat de siguranță pentru continuarea lucrului. ...
7.22.17. Grupul de intervenție pentru alimentarea de rezervă se instalează în clădiri independente sau poate fi înglobat în interiorul clădirilor cu risc de incendiu mare (BE2), mediu (BE1a) și mic (BE1b) sau alipite de acestea. ...
7.22.18. Încăperea grupului de intervenție, înglobată sau alipită construcțiilor cu alte destinații, se separă de restul construcției prin pereți de A1, A2 - s1do cu rezistență la foc REI/EI 180 și planșee REI 90, având acces direct din exterior. Această încăpere trebuie prevăzută cu goluri pentru aspirația aerului de combustie și goluri de evacuare spre exterior a gazelor de ardere, astfel încât să fie eliminat pericolul introducerii acestora în clădire. Se admite și comunicarea acestor funcțiuni cu restul construcției numai dintr-un coridor comun, printr-o ușă cu rezistență la foc de minim EI2 90 - C, echipată cu dispozitive de autoînchidere sau închidere automată în caz de incendiu, fără a se renunța la accesul direct din exterior. ...
7.22.19. Clădirile independente pentru grupurile de intervenție trebuie să fie de nivelul I, II sau III de stabilitate la incendiu și trebuie prevăzute cu posibilitatea de evacuare a gazelor de ardere. ...
7.22.20. Încăperile în care se găsesc grupurile de intervenție trebuie prevăzute cu iluminat de siguranță pentru continuarea lucrului. ...
Instalații electrice aferente dispozitivelor și sistemelor de evacuare a fumului și gazelor fierbinți.
Fragment 156
7.22.21. Alimentarea cu energie electrică a utilajelor și echipamentelor de acționare a dispozitivelor de evacuare a fumului și gazelor fierbinți sau a instalațiilor de ventilare și climatizare utilizate și pentru evacuarea fumului și gazelor fierbinți se asigură în condițiile art. 7.22.1 b) și 7.22.5 ., standardelor de referință SR EN 12101 cu părțile 5, 6 și 10 sau reglementărilor echivalente. Sistemele AAR prevăzute la art 7.22.5 vor fi reversibile (la revenirea tensiunii sursei de bază, alimentarea se va face automat pe acesta). ...
7.22.22. În zonele în care sunt montate dispozitive și sisteme de evacuare a fumului și gazelor fierbinți se va prevedea iluminat de securitate pentru intervenție. ...
7.22.23. Timpul de funcționare în caz de incendiu, respectiv punerea în funcțiune a ventilatoarelor de evacuare a fumului și gazelor fierbinți se stabilește în conformitate cu reglementările tehnice specifice. ...
7.22.24. Oprirea ventilatoarelor trebuie realizată din cel puțin două puncte ale instalației; unul din acele puncte trebuie să fie amplasat într-o zonă accesibilă direct. ...
7.22.25. Intrarea în funcțiune a sistemului de evacuare a fumului și gazelor fierbinți trebuie să se facă automat la acționarea detectoarelor de incendiu. Aceste detectoare transmit prin echipamentul de contriol și semnalizare (centrala de detectare - semnalizare), după caz, comanda pentru: – acționarea elementelor de compartimentare rezistente la foc; ...
– închiderea ușilor rezistente la foc; ...
– oprirea ascensoarelor cu funcționare normală; ...
– închiderea ușilor de separare a încăperilor tampon, degajamentelor și tunelurilor de evacuare; ...
– închiderea/oprirea sistemului de ventilare/climatizare care nu face parte din sistemul de evacuare a fumului și gazelor fierbinți, precum și a clapetelor antifoc; ...
– sistemul de ventilare ce face parte din sistemul de evacuare a fumului și gazelor fierbinți care va îndeplini cerințele specifice acestuia. ...
...
7.22.26. Comanda sistemului de evacuare a fumului gazelor fierbinți se face: – automat, prin detectoare de incendiu și echipamentul de control și semnalizare (centrala de semnalizare) și detectare a incendiului, amplasate în compartimentele de incendiu; ...
– manual, prin declanșatoare manuale de alarmă (butoane de semnalizare manuală) amplasate pe căile de evacuare, la fiecare nivel; ...
– manual, prin comandă la distanță, în cazul existenței unui post central de comandă și control pentru apărare împotriva incendiilor. ...
...
7.22.27. Realizarea circuitelor de comandă, control și semnalizare se va face în conformitate cu prevederile reglementărilor tehnice specifice. ...
7.22.28. Cablurile electrice pentru coloanele tabloului și pentru circuitele de alimentare a elementelor aferente sistemului de evacuare a fumului și gazelor fierbinți și cablurile pentru circuitele de comandă, control și semnalizare vor avea conductoare din cupru și vor fi rezistente la foc astfel încât să asigure funcționarea sistemului pe durata normată (clasificarea temperatură/timp a componentei pe care o deservește) stabilită potrivit prevederilor reglementărilor tehnice specifice. Cablurile electrice utilizate pentru sistemele mecanice de evacuare a fumului și gazelor fierbinți și de presiune diferențială trebuie să fie protejate împotriva expunerii la incendiu pentru perioadele de timp cerute prin reglementările tehnice aplicabile în locul de utilizare al sistemelor, asigurându-se: a) cabluri și sistemele de pozare rezistente la foc care întrunesc criteriul de temperatură și de timp în conformitate cu standardele aplicabile sau ...
b) cabluri protejate în construcție rezistentă la foc, sau instalate în exteriorul clădirii unde cablurile nu pot fi puse în pericol de incendiu și ...
c) cabluri protejate de incendiu ce trebuie să corespundă cu clasificarea temperatură/timp a componentei pe care o deservește. ...
...
...
7.23. Instalații electrice pentru iluminatul de siguranță . Condiții de alimentare și de funcționare 7.23.1. Iluminatul de siguranță trebuie prevăzut în clădirile menționate în cap.1
...
7.23.2. În conformitate cu reglementările specifice referitoare la proiectarea și executarea sistemelor de iluminat artificial din clădiri, precum și SR EN 1838 și SR 12294 iluminatul de siguranță se clasifică astfel: a) iluminat pentru continuarea lucrului; ...
b) iluminat de securitate, care se compune din: 1. iluminat pentru intervenții în zonele de risc; ...
2. iluminat pentru evacuarea din clădire; ...
3. iluminat pentru circulație; ...
4. iluminat împotriva panicii; ...
5. iluminat pentru veghe; ...
6. iluminat pentru marcarea hidranților interiori de incendiu; ...
7. iluminat de siguranță portabil. ...
...
Iluminatul pentru continuarea lucrului este parte a iluminatului de siguranță prevăzut pentru continuarea activității normale fără modificări esențiale.
Fragment 157
Iluminatul pentru intervenții în zone de risc este parte a iluminatului de securitate prevăzut să asigure nivelul de iluminare necesar siguranței persoanelor implicate într-un proces sau activitate cu pericol potențial și să permită desfășurarea adecvată a procedurilor de acționare pentru siguranța ocupanților zonelor, precum și evacuarea în caz de incendiu.
Iluminatul pentru evacuarea din clădire este parte a iluminatului de securitate destinat să asigure identificarea și folosirea, în condiții de securitate, a căilor de evacuare.
Iluminatul pentru circulație este parte a iluminatului de securitate destinat să asigure deplasarea ocupanților în condiții de securitate către căile de evacuare sau către zonele de intervenție.
Iluminatul împotriva panicii este parte a iluminatului de securitate prevăzut să evite panica și să asigure nivelul de iluminare care să permită persoanelor să ajungă în locul de unde calea de evacuare poate fi identificată.
Iluminatul pentru marcarea hidranților interiori de incendiu este parte a iluminatului de securitate prevăzut să permită identificarea ușoară a hidranților interiori de incendiu.
Iluminatul de siguranță portabil este parte a iluminatului de securitate destinat a fi utilizat în spațiile fără personal permanent și este asigurat cu echipament portabil prevăzut cu alimentare proprie. Timpii de punere în funcțiune de la întreruperea iluminatului normal sunt dați în tabelul 7.23.1.
Tabelul 7.23.1. Timpii de punere în funcțiune a sistemelor de iluminat de siguranță la întreruperea iluminatului normal
Tipul sistemului de iluminat
Timpul de punere în funcțiune în clădirile destinate publicului sau lucrărilor
Timpul de punere în funcțiune în industrie conform SR 12294
iluminat pentru continuarea lucrului
în 0,5 s – 5 s*1)
în 0,5 – 15 s în funcție de gradul de pericol*1)
iluminat pentru intervenții în zonele de risc
în 0,5 s – 5 s*2)
în 0,5 – 15 s în funcție de gradul de pericol*2)
iluminat de evacuare
în 5 s*2) *3) *4)
în 1– 15 s în funcție de gradul de pericol*2)
iluminat pentru circulație
în 5 s*2)
în 1– 15 s în funcție de gradul de pericol *2)
iluminat împotriva panicii
în 5 s*2)
-
iluminat pentru veghe
în 5 s
-
iluminat pentru marcarea hidranților
în 5 s*2)
în 1– 15 s în funcție de gradul de pericol*2)
*1) Timpul de funcționare este până la terminarea activității cu risc.
*2) Timpul de funcționare este de cel puțin 1h.
*3) Timpul de funcționare este de cel puțin 3h pentru clădiri foarte înalte, clădiri cu săli aglomerate din categoria S1, spitale și hoteluri.
*4) Timpul de funcționare este cel puțin 2h pentru clădiri înalte, clădiri cu săli aglomerate din categoria S2, clădiri de sănătate, de învățământ, de turism, pentru cultură, clădiri civile subterane, centre comerciale, hypermagazine, parcaje subterane de tip P3 și P4, precum și parcaje supraterane închise cu mai mult de 3 niveluri.
...
7.23.3. Corpuri de iluminat pentru iluminatul de siguranță 7.23.3.1. Corpurile de iluminat pentru: – continuarea lucrului; ...
– intervenție; ...
– împotriva panicii; ...
– circulație, ...
trebuie integrate în iluminatul normal al spațiilor respective, dar trebuie să li se asigure punerea în funcțiune la întreruperea iluminatului normal în timpul prevăzut în tabelul 7.23.1.
...
7.23.3.2. Corpurile de iluminat pentru: – evacuarea din clădire; ...
– marcarea hidranților ...
trebuie să respecte recomandările din SR EN 60598-2-22 și tipurile de marcaj (sens, schimbări de direcție) stabilite prin H.G. nr. 971/2006, SR ISO 3864-1 (simboluri grafice) și SR EN 1838 privind distanțele de identificare, luminanță și iluminarea panourilor de semnalizare de securitate.
Punerea în funcțiune la întreruperea iluminatului normal se face în timpul prevăzut în tabelul
7.23.1.
...
7.23.3.3. Corpurile de iluminat pentru iluminatul de siguranță trebuie să fie realizate din materiale clasa B de reacție la foc, potrivit reglementărilor specifice. ...
...
7.23.4. Surse de alimentare 7.23.4.1. Sursa principală de alimentare este rețeaua de distribuție publică. ...
7.23.4.2. Sursa de alimentare de securitate (de rezervă) trebuie aleasă astfel încât să intre în funcțiune în timpul menționat în tabelul 7.23.1 și să mențină alimentarea un timp minim de 1 h, cu excepția iluminatului pentru continuarea lucrului și iluminatul de securitate pentru intervenții în zonele de risc, care trebuie asigurat pe durata de timp stabilită în funcție de tipul activității. Sursele de alimentare de securitate (de urgență) sunt cele prezentate în 5.5.3 . și pot fi locale și centralizate.
Sursele locale sunt cele conținute în corpul de iluminat (corp de iluminat de tip autonom).
Sursele centralizate sunt cele care se amplasează în spații special destinate.
...
...
Fragment 158
7.23.5. Instalații electrice pentru iluminatul de siguranță pentru continuarea lucrului 7.23.5.1. Instalații electrice pentru iluminatul de siguranță pentru continuarea lucrului se prevede în următoarele cazuri: a) în locuri de muncă dotate cu receptoare care trebuie alimentate fără întrerupere și la locurile de muncă legate de necesitatea funcționării acestor receptoare (stații de pompe pentru incendiu, surse de rezervă, spațiile serviciilor de pompieri, încăperile supapelor de control și semnalizare, ventilatoarelor de evacuare a fumului și gazelor fierbinți, centralelor de semnalizare, dispecerate etc.); ...
b) în încăperile blocului operator (săli de operație, de sterilizare, de pregătire medici, de pregătire bolnavi, de reanimare etc.); ...
c) în clădirile construcțiilor de producție și/sau depozitare, laboratoare și altele similare în care utilajele necesită o permanentă supraveghere. ...
...
7.23.5.2. Capacitatea bateriilor de acumulatoare pentru cazurile de la pct a) și b) de la art. 7.23.5.1 trebuie stabilită astfel încât să se asigure funcționarea iluminatului de siguranță pentru continuarea lucrului în tot timpul necesar pentru luarea unor măsuri în vederea continuării pe o perioadă de timp, fără pericol, a activității, efectuarea unor manevre pentru oprirea activității. ...
...
7.23.6. Instalații electrice pentru iluminatul de securitate pentru intervenții 7.23.6.1. Instalații electrice pentru iluminatul de securitate pentru intervenții trebuie prevăzute în următoarele cazuri: a) în locurile în care sunt montate armături (de ex. vane, robinete și dispozitive de comandă- control) ale unor instalații și utilaje care trebuie acționate în caz de avarie; ...
b) în zonele cu elemente care, la ieșirea din funcțiune a iluminatului normal, trebuie acționate în vederea scoaterii din funcțiune a unor utilaje și echipamente sau a reglării unor parametrii aferenți, în scopul protejării utilajelor, echipamentelor sau persoanelor precum și în încăperi de garare a utilajelor destinate apărării împotriva incendiilor. ...
...
...
7.23.7. Instalații electrice pentru iluminatul de securitate pentru evacuare 7.23.7.1. Instalații electrice pentru iluminatul de securitate pentru evacuare trebuie prevăzute în: – clădirile civile și încăperile cu mai mult de 50 de persoane; ...
– încăperile amplasate la nivelurile supraterane ca suprafața mai mare de 300 mp, indiferent de numărul de persoane; ...
– încăperile amplasate la nivelurile subterane cu suprafața mai mare de 100 mp, indiferent de numărul de persoane; ...
– parcajele subterane și supraterane închise; ...
– toaletele cu suprafața mai mare de 8 mp și cele destinate persoanelor cu dizabilități; ...
– spațiile de producție cu mai mult de 20 de persoane sau atunci când distanța dintre ușa de evacuare și punctul de lucru cel mai depărtat depășește 30 m. ...
...
7.23.7.2. Corpurile de iluminat pentru evacuare trebuie amplasate astfel încât să se asigure un nivel de iluminare adecvat (conform reglementărilor specifice referitoare la proiectarea și executarea sistemelor de iluminat artificial din clădiri) lângă fiecare ușă de ieșire și în locurile unde este necesar să fie semnalizat un pericol potențial sau amplasamentul unui echipament de siguranță, după cum urmează: a) lângă*) scări, astfel încât fiecare treaptă să fie iluminată direct; ...
b) lângă*) orice altă schimbare de nivel: ...
c) la fiecare ușă de ieșire destinată a fi folosită în caz de urgență; ...
d) la panourile/indicatoarele de semnalizare de securitate; ...
e) la fiecare schimbare de direcție; ...
f) în exteriorul și lângă*) fiecare ieșire din clădire; ...
g) lângă*) fiecare post de prim ajutor; ...
h) lângă*) fiecare echipament de intervenție împotriva incendiului (stingătoare) și fiecare punct de alarmă (declanșatoare manuale de alarmă în caz de incendiu), panouri repetoare de semnalizare și sau comandă în caz de incendiu; ...
i) la scările rulante. ...
*) "lângă" este considerat ca fiind sub 2 m măsurați pe orizontală
De-a lungul căilor de evacuare, distanța dintre corpurile de iluminat pentru evacuare trebuie să fie de maxim 15 metri.
...
7.23.7.3. Iluminatul de securitate pentru evacuare trebuie să funcționeze permanent cât timp există personal în clădire, cu următoarele excepții: – unde există sistem de supraveghere permanent al iluminatului; ...
– unde acest sistem de iluminat este asigurat de iluminatul natural pe perioada activității în clădire. ...
...
...
7.23.8. Instalații electrice pentru iluminatul de securitate pentru circulație 7.23.8.1. Instalațiile electrice pentru iluminatul de securitate pentru circulație trebuie prevăzute pe căile de circulație din interiorul sălilor de spectacol ale clădirilor și pe căile de circulație din încăperile de producție din clădiri industriale și similare. ...
Fragment 159
7.23.8.2. Corpurile de iluminat ale iluminatului de securitate pentru circulație se amplasează în locurile în care este necesar să se asigure publicului, respectiv utilizatorilor, distingerea unor obstacole de pe căile de circulație atunci când iluminatul normal lipsește sau acolo unde iluminatul de evacuare nu este suficient pentru distingerea obstacolelor. ...
7.23.8.3. Iluminatul de circulație completează iluminatul de evacuare pentru a asigura o bună circulație pe căile de evacuare (culoare, scări, etc.). ...
...
7.23.9. Instalații electrice pentru iluminatul de securitate împotriva panicii 7.23.9.1. Instalațiile electrice pentru iluminatul de securitate împotriva panicii se prevăd în: – încăperi din clădirile publice cu mai mult de 50 de persoane dacă se află la nivelurile subterane și în încăperi cu peste 100 de persoane dacă sunt amplasate la nivelurile supraterane; ...
– încăperi cu suprafața mai mare de 60 mp; ...
– spațiile de producție cu mai mult de 100 de persoane și cu densitate mai mare de 1 persoană/10 mp. ...
...
7.23.9.2. Iluminatul de securitate împotriva panicii se prevede cu comandă automată de punere în funcțiune după căderea iluminatului normal. ...
7.23.9.3. În afară de comanda automată a intrării lui în funcțiune, iluminatul de securitate împotriva panicii se prevede și cu comenzi manuale din mai multe locuri accesibile personalului de serviciu al clădirii, respectiv personalului instruit în acest scop. Scoaterea din funcțiune a iluminatului de securitate împotriva panicii trebuie să se facă numai dintr-un singur punct accesibil personalului însărcinat cu aceasta. ...
...
7.23.10. Instalații electrice pentru iluminatul de securitate pentru veghe 7.23.10.1. Instalațiile electrice pentru iluminatul de securitate pentru veghe se prevăd în încăperi acolo unde este necesară o supraveghere în timpul nopții (de exemplu: camere pentru bolnavi, maternități, spitale, cămine pentru bătrâni și infirmi, ospicii și altele similare). ...
...
7.23.11. Instalații electrice pentru iluminatul de securitate pentru marcarea hidranților interiori de incendiu 7.23.11.1.1.1. Instalațiile electrice destinate iluminatului pentru marcarea hidranților interiori de incendiu sunt destinate identificării hidranților în lipsa iluminatului normal. ...
7.23.11.1.1.2. Corpurile de iluminat pentru iluminatul destinat marcării hidranților interiori de incendiu se amplasează în afara hidrantului (alături sau deasupra) la maximum 2 m și poate fi comun cu unul din corpurile de iluminat de securitate (evacuare, circulație, panică), cu condiția ca nivelul de iluminare să asigure identificarea tuturor indicatoarelor de securitate aferente lui. ...
...
7.23.12. Circuite, coloane și tablouri de distribuție pentru iluminatul de siguranță 7.23.12.1. Corpurile de iluminat de tip autonom (executate conform SREN 60598-2-22) se alimentează pe circuite din tablourile de distribuție pentru receptoare normale. Pot fi alimentate de pe circuite comune cu corpurile de iluminat pentru iluminatul normal. Conductoarele și/sau cablurile de alimentare trebuie să fie cu întârziere la propagarea flăcării în mănunchi (conform cu SR EN 50266 pe părți - de exemplu CYY-F). ...
7.23.12.2. Circuitele și coloanele corpurilor de iluminat de siguranță alimentate din surse centralizate se execută astfel: – cu cabluri cu izolație minerală, conform cu SR EN 60702-1 și SR EN 60702-2 sau ...
– cu cabluri cu rezistență la foc, conform cu SR EN 50200, SR EN 50362, CEI 60331-11 și CEI 60331-21. ...
Sistemele de pozare trebuie să-și păstreze caracteristicile de protecție mecanică și electrice la foc corespunzătoare cablurilor.
...
7.23.12.3. Tablourile de distribuție pentru iluminatul de siguranță trebuie să fie distincte față de tablourile iluminatului normal cu excepția cazurilor de la 7.23.12.1 . Aceste tablouri se amplasează în încăperi sau spații diferite față de cele ale tablourilor pentru iluminatul normal. Se admite și amplasarea în aceeași încăpere sau spațiu cu condiția luării de măsuri constructive sau de montaj prin care să se evite influența reciprocă.
...
7.23.12.4. Dimensionarea circuitelor și coloanelor iluminatului de siguranță se face respectâdu-se condițiile indicate la 5.2.4 . În încăperile și pe căile de evacuare cu mai multe corpuri de iluminat de siguranță, acestea trebuie alimentate de la cel puțin două circuite separate, dacă alimentarea se face de la o sursă centrală. ...
...
...
Fragment 161
7.24.2.16. Luminile de balizaj de medie intensitate de tip A vor fi lumini albe intermitente; de tip B vor fi lumini roșii intermitente și tip C vor fi lumini roșii fixe. ...
7.24.2.17. Tipul de semnal pentru luminile de balizaj de intensitate medie (tip A, B și C) este indicat în tabelul 7.24.3. ...
7.24.2.18. Luminile de balizaj de intensitate medie de tip A și B, amplasate pe un obiect, vor pulsa simultan. ...
Caracteristicile luminilor de balizaj de mare intensitate (Mi).
7.24.2.19. Luminile de balizaj de intensitate mare de tip A și B vor fi lumini albe. Unghiul de reglaj este indicat în tabelul 7.24.1. ...
7.24.2.20. Tipul de semnal pentru luminile de balizaj de intensitate mare, tipurile A și B, este indicat în tabelul 7.24.2. ...
7.24.2.21. Luminile de balizaj de intensitate mare, tip A, amplasate pe un obiect, vor pulsa simultan. ...
7.24.2.22. Se recomandă ca luminile de balizaj de intensitate mare, tip B, indicând prezența unui pilon de susținere pentru fire, cabluri etc. suspendate, să pulseze secvențial lumina de mijloc, lumina de vârf și lumina de jos. Intervalele între pulsațiile luminilor să fie aproximativ în următoarele proporții: Intervalul pulsaților dintre
Proporția în cadrul unui ciclu
Luminile intermediare și superioare
1/13
Luminile superioare și inferioare
2/13
Luminile inferioare și intermediare
10/13
Tabelul 7.24.1 Reglajul unghiului luminilor de balizaj de mare intensitate.
Înălțimea de montaj față de sol
Unghiul vârfului fascicolului luminos față de orizontală
Mai mare de 151 m
0°
Între 122 și 151 m
1°
Între 92 și 122 m
2°
Mai mică de 92 m
3°
...
...
7.24.3. Balizajul turbinelor eoliene 7.24.3.1. Dacă turbinele eoliene sunt considerate un obstacol ele vor fi balizate noaptea, prin balizaj luminos. Turbinele eoliene sunt considerate obstacole dacă acestea sunt indicate ca atare de Autoritatea Aeronautică Civilă Română (AACR) sau dacă înalțimea lor depășește 150 m. ...
7.24.5.2. Atunci când este necesar un balizaj de noapte vor fi utilizate lumini de balizaj de medie intensitate. În cazul unui parc de turbine eoliene, de exemplu două sau mai multe turbine, ele sunt considerate ca un obiectiv extins (a se vedea art. 7.24.2.8 .) și vor fi balizate astfel: a) pentru a identifica perimetrul parcului de turbine; ...
b) cu respectarea distanței maxime între lumini conform art. 7.24.2.8 pentru lămpile dealungul perimetrului parcului, în afara cazului că o evaluare a autorității competente stabilește altfel; ...
c) unde se folosesc lumini intermitente ele trebuie să pulseze simultan; ...
d) în interiorul parcului de turbine eoliene fiecare turbina trebuie să fie balizată; ...
e) luminile de balizaj se vor instala pe nacelă de asemenea manieră încât să fie vizibile din orice direcție de apropiere. ...
...
...
7.24.4. Alimentarea instalației de balizaj luminos 7.24.4.1. Pentru siguranța funcționării, alimentarea instalației de balizaj luminos se va realiza în sistemul dublei alimentări cu comutare automata sau manuală. Amplasarea sistemului de comutare automată se va face cât mai aproape posibil de sistemul de balizaj (la baza stâlpului, la o cota superioara a clădirii etc.). ...
7.24.4.2. Sistemul de iluminat pentru balizaj se consideră ca un sistem de iluminat de siguranță pentru continuarea lucrului (a se vedea cap. 7.23.4 ). ...
7.24.4.3. Aprinderea instalației de balizaj se poate face manual, acolo unde există personal (din cabina portarului) sau automat (programatoare orare sau cu senzori de luinozitate). Întreruptorul se montează după instalația de comutare automată a susrselor de alimentare. Tabel 7.24.2. Caracteristicile luminilor de balizaj
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Tipul luminii de balizaj
Culoare
Tip de semnal
(Rata de pulsație)
Intensitatea de vârf (cd) la luminața fondalului dată
Deschidere fascicul pe verticala
(c)
Intensitatea (cd) la unghiul de elevație dat când lumina este aliniata (d)
Peste 500 cd/mp
50-500 cd/mp
Sub 50 cd/mp
-10°
(e)
-1°
(f)
±0°
(f)
+6°
+10°
Ji,tipA
(fixe)
Roșie
Continu
N/A
>10
>10
10°
-
-
-
>10 (g)
>10 (g)
Ji,tipB
(fixe)
Roșie
Continu
N/A
>32
>32
10°
-
-
-
>32 (g)
>32 (g)
mi,tipA
Albă
Pulsatorie (20-60)
p/min
20.000 (b)
±25%
20.000 (b)
±25%
2.000 (b)
±25%
<3°
>3%
50% - 70%
<100 %
-
-
mi,tipB
Roșie
Pulsatorie (20-60)
p/min
N/A
N/A
2.000 (b)
±25%
<3°
-
50% - 70%
<100 %
-
-
mi,tipC
Roșie
Continu
N/A
N/A
2.000 (b)
±25%
<3°
-
50% - 70%
<100 %
-
-
Mi,tipA
Albă
Pulsatorie (40-60) p/min
200.000 (b)
±25%
20.000 (b)
Fragment 165
Defectele constatate în raport trebuie remediate înaintea punerii în funcțiune și consemnate în documentele de recepție ale instalației.
...
8.1.1.4.2. Raportul pentru verificarea inițială poate conține recomandări pentru reparații și îmbunătățiri. ...
8.1.1.4.3. Raportul inițial trebuie să cuprindă: – consemnări ale inspecțiilor; ...
– consemnări ale circuitelor încercate și rezultatele încercărilor. ...
În consemnările detaliilor circuitelor și ale rezultatelor încercărilor trebuie să se identifice fiecare circuit, inclusiv dispozitivul (dispozitivele) de protecție asociate și trebuie să se consemneze rezultatele încercărilor și măsurătorilor corespunzătoare.
...
8.1.1.4.4. Raportul pentru verificarea inițială trebuie redactat conform cu reglementările specifice referitoare la verificarea calității lucrărilor de construcții și semnat sau autentificat de o persoană sau de persoane competente pentru verificare. ...
...
...
...
8.2. Verificări periodice 8.2.1. Generalități 8.2.1.1. Verificarea periodică are rolul de a determina dacă tot echipamentul din componența instalației electrice este în stare de utilizare. ...
8.2.1.2. Verificările periodice, care includ o examinare detaliată a instalației, trebuie efectuate fără demontare sau cu demontare parțială, pentru a arăta că timpii de deconectare a echipamentelor de protecție sunt respectați și confirmați prin măsurări și asigură cumulativ: a) securitatea persoanelor și animalelor împotriva efectelor șocurilor electrice și a arsurilor; ...
b) protecția împotriva deteriorării bunurilor prin focul și căldura dezvoltată de un defect al instalației; ...
c) confirmarea că această instalație nu este avariată sau deteriorată așa încât să afecteze siguranța în funcționare; ...
d) identificarea defectelor instalației și abaterea de la prescripții care pot conduce la un pericol. ...
...
8.2.1.3. Trebuie luate măsuri pentru a se asigura că verificarea nu constituie un pericol pentru persoane sau animale și nu produce deteriorări de bunuri și echipamente, chiar dacă circuitul este în stare de defect. Instrumentele de măsurare și echipamentul de supraveghere și metodele trebuie alese conform recomandărilor din SR EN 61557.
...
8.2.1.4. Aria de verificare și rezultatul unei verificări periodice a instalației, sau a oricărei părți a instalației trebuie să fie înregistrate. ...
8.2.1.5. Orice avarie, deteriorare, defecte sau condiții periculoase trebuie înregistrate. ...
8.2.1.6. Verificarea trebuie efectuată de o persoană calificată competentă în verificări. ...
...
8.2.2. Frecvența verificărilor periodice 8.2.2.1. Frecvența verificărilor periodice ale unei instalații trebuie să fie determinată de tipul instalației și de echipamentele folosite, de frecvența și calitatea mentenanței și de influențele externe la care acestea sunt supuse. În condiții normale de funcționare verificările pentru securitatea și sănătatea în muncă sunt indicate în tabelele 8.3 și 8.4.
Frecvența verificărilor funcționale pentru echipamentele electrice se face conform instrucțiunilor furnizorilor. În lipsa acestora se pot utiliza recomandările din PE 116.
...
8.2.2.2. În cazul unei instalații aflate într-un sistem de management efectiv, pentru mentenanță preventivă în utilizare curentă, verificarea periodică poate fi înlocuită cu un regim adecvat de monitorizare și mentenanță continuă a instalației și a tuturor echipamentelor sale de persoane competente. Pentru monitorizarea și mentenanța continuă trebuie să fie păstrate înregistrări.
...
...
8.2.3. Rapoarte pentru verificări periodice 8.2.3.1. Verificările periodice ale unei instalații se finalizează cu un raport periodic Raportul trebuie să conțină detalii ale acelor părți ale instalației și limitele verificării, acoperite de documentații, împreună cu o consemnare care include orice defecțiune și rezultatele încercărilor.
Raportul trebuie să consemneze rezultatele încercărilor.
...
8.2.3.2. Rapoartele trebuie redactate și semnate sau autentificate de o persoană sau de persoane competente. ...
...
...
8.3. Întreținerea și verificări pentru iluminatul de siguranță 8.3.1. Utilizatorul sau proprietarul instalației iluminatului de siguranță trebuie să denumească o persoană competentă pentru a supraveghea, întreține și verifica iluminatul de siguranță. ...
8.3.2. Încercările instalației de iluminat de siguranță trebuie să fie efectuate fără a afecta funcționarea instalației. ...
8.3.3. Zilnic vor fi controlați vizual indicatorii alimentării de la sursa centrală pentru verificarea funcționării lor corecte. ...
Fragment 166
8.3.4. Lunar se va verifica fiecare corp de iluminat și fiecare semnalizare de ieșire iluminată din interior de la bateria de acumulatoare prin simularea unui defect în alimentarea iluminatului normal pentru un interval de timp suficient, pentru a se asigura că fiecare corp de iluminat este funcțional. Atunci când alimentarea iluminatului de siguranță se face de la o sursă centrală (baterie, generator) aceasta din urmă va fi monitorizată. ...
8.3.5. Anual fiecare corp de iluminat și fiecare semnalizare iluminată din interior trebuie să fie încercate la toate intervalele de timp stabilite în conformitate cu informațiile producătorului. Alimentarea iluminatului normal și toți indicatorii luminoși vor fi controlați pentru a verifica funcționarea lor corectă.
...
8.3.6. Toate încercările și rezultatele trebuie să fie consemnate în Registrul de control pentru instalațiile de dectare, semnalizare, alertare, limitare și stingere a incendiilor. ...
8.3.7. Pentru verificarea sistemelor de iluminat de siguranță din amplasamente pentru utilizări medicale se vor respecta prevederile speciale din SR CEI 60364-7-710. ...
...
8.4. Verificarea echipamentelor electrice de joasă tensiune La punerea în funcțiune a echipamentelor electrice de joasă tensiune în concordanță cu precizările din HG nr. 457/2003 se va verifica dacă ele au asigurate protecția împotriva riscurilor ce pot rezulta ca urmare a montării și utilizărilor lor și protecția împotriva riscului cauzat de influențe externe asupra lor. 8.4.1. Pentru protecția împotriva riscurilor ce pot rezulta ca urmare a montării și utilizării echipamentului electric de joasă tensiune se va verifica dacă: a) persoanele și animalele domestice sunt protejate față de pericolul rănirii fizice sau de altă natură care pot fi cauzate de atingerile directe sau indirecte; ...
b) nu se produc încălziri, radiații sau arcuri electrice periculoase; ...
c) persoanele, animalele domestice și bunurile mobile și imobile sunt protejate împotriva pericolelor de natură neelectrică ce pot fi cauzate de echipamentul electric de joasă tensiune; ...
d) rezistența electrică de izolație respectă valorile din tabelul 8.1. ...
...
8.4.2. Pentru protecția împotriva riscului cauzat de influențe externe asupra echipamentului electric de joasă tensiune se va verifica dacă: a) echipamentul electric satisface cerințele de natură mecanică astfel încât persoanele, animalele domestice și proprietatea să nu fie puse în pericol; ...
b) echipamentul electric este rezistent la influențe de natură nemecanică în condiții de mediu astfel încât persoanele, animalele domestice și proprietatea să nu fie puse în pericol; ...
c) echipamentul electric nu periclitează persoanele, animalele domestice și proprietatea în condiții de suprasarcini. ...
...
...
8.5. Verificarea și întreținerea instalației de protecție împotriva trăsnetului (IPT) 8.5.1. Scopul verificărilor Scopul verificărilor este de a constata că IPT este conform cu acest normativ sub toate aspectele și că este în stare funcțională. Verificarea IPT trebuie realizată de o persoană competentă în protecția împotriva trăsnetului. Acesta trebuie să primească proiectul SPT și rapoartele anterioare de întreținere și verificări ale IPT. Proiectul IPT trebuie să conțină descrierea SPT-ului, criteriile de proiectare și desenele tehnice. 8.5.1.1. Verificarea unui IPT se va face: a) în timpul instalării IPT, în special în timpul instalării elementelor care sunt înglobate în structură și care vor deveni inaccesibile, ce se vor menționa în procesele verbale pentru lucrări ascunse; ...
b) după finalizarea instalării IPT; ...
c) după un program conform tabelului 8.2. ...
Tabelul 8.2. Perioada maximă între inspecțiile unui IPT
Nivel de protecție
Inspecție vizuală
(an)
Inspecția completă
(an)
Inspecții complete a sistemelor critice
(an)
I și II
1
2
1
III și IV
2
4
1
...
8.5.1.2. Ori de câte ori se fac modificări sau reparații la structura protejată sau în urma oricărei descărcări de trăsnet pe IPT trebuie făcută o inspecție. Sistemele de protecție împotriva trăsnetului utilizate pentru structuri cu risc de explozie trebuie verificate vizual la fiecare 6 luni. ...
...
8.5.2. Ordinea verificărilor 8.5.2.1. Procedura de verificare Verificarea cuprinde controlul documentației tehnice, verificările vizuale, încercarea și înregistrarea rezultatelor într-un raport de verificare.
...
8.5.2.2. Verificarea documentației tehnice Persoana competentă va verifica documentația tehnică pentru a constata dacă este completă și conformă cu acest normativ.
...
8.5.2.3. Verificări vizuale Verificările vizuale trebuie efectuate cu scopul de a se constata că: – IPT este în stare bună și executată conform documentației verificate; ...
– nu sunt conexiuni desfăcute și nici întreruperi accidentale ale conductoarelor IPT și ale îmbinărilor; ...
Fragment 177
Capitolul 10 BIBLIOGRAFIE 10.1. Standarde referință Pentru actualizarea listei standardelor de referință se va consulta periodic Buletinul ASRO și Catalogul standardelor române.
1.
SR HD 21 (standard pe părți)
Conductoare și cabluri izolate cu policlorură de vinil de tensiune nominală până la 450/750 V, inclusiv
2.
SR HD 22 (standard pe părți)
Conductoare și cabluri izolate cu materiale reticulate de tensiune nominală până la 450/750 V inclusiv
3.
SR EN 81-72:2004
Reguli de securitate pentru execuția și montarea ascensoarelor. Aplicații particulare pentru ascensoare de persoane si materiale. Partea 72: Ascensoare de pompieri
4.
SR 234:2008
Branșamente electrice. Prescripții generale de proiectare și executare
5.
SR HD 193 S2:2002
Domenii de tensiuni pentru instalațiile electrice în construcții
6.
SR HD 308 S2:2002
Identificarea conductoarelor cablurilor și cordoanelor flexibile
7.
SR HD 361 S3:2002+A1:2007
Sisteme de identificare a cablurilor
8.
SR HD 384.3 S2:2004
Instalații electrice în construcții. Partea 3: Determinarea caracteristicilor generale
9.
SR HD 384.4.42 S1:2004 + A1:2004+A2:2004
Instalații electrice în construcții. Partea 4: Măsuri de protecție pentru asigurarea securității. Capitolul 42: Protecția împotriva efectelor termice
10.
SR HD 384.4.43 S2:2004
Instalații electrice în construcții. Partea 4: Protecție pentru asigurarea securității. Capitolul 43: Protecție împotriva supracurenților
11.
SR HD 384.4.473 S1:2004
Instalații electrice în construcții. Partea 4: Măsuri de protecție pentru asigurarea securității. Capitolul 47: Utilizarea măsurilor de protecție pentru asigurarea securității. Secțiunea 473: Măsuri de protecție împotriva supracurenților
12.
SR HD 384.4.482 S1:2003
Instalații electrice în construcții. Partea 4: Protecția pentru asigurarea securității. Capitolul 48: Alegerea măsurilor de protecție în funcție de influențele externe. Secțiune 482: Protecția împotriva incendiului în amplasamente cu riscuri
13.
SR HD 384.5.52 S1:2004 + A1:2004
Instalații electrice în construcții. Partea 5: Alegerea și montarea echipamentelor electrice. Capitolul 52: Sisteme de pozare
14.
SR HD 384.5.523 S2:2003
Instalații electrice în construcții. Partea 5: Alegerea și instalarea echipamentelor electrice. Secțiunea 523: Curenți admisibili în sisteme de pozare
15.
SR HD 384.5.537 S2:2003
Instalații electrice în construcții. Partea 5: Alegerea și instalarea echipamentelor electrice. Capitolul 53: Aparataj. Secțiunea 537: Dispozitive de secționare și comandă
16.
SR HD 384.5.56 S1:2003
Instalații electrice în construcții. Partea 5: Alegerea și instalarea echipamentelor electrice. Capitolul 56: Alimentare pentru servicii de securitate
17.
SR HD 384.5.551 S1:2003
Instalații electrice în construcții. Partea 5: Alegerea și instalarea echipamentelor electrice. Capitolul 55: Alte echipamente. Secțiunea 551: Grupuri generatoare de joasă tensiune
18.
SR HD 384.7.702 S2:2004
Instalații electrice în construcții. Partea 7: Reglementări pentru instalații și amplasamente speciale. Secțiunea 702: Piscine și alte bazine
19.
SR HD 384.7.708 S2:2005
Instalații electrice în construcții. Partea 7: Prescripții pentru instalații și amplasamente speciale. Secțiunea 708: Instalații electrice pentru campinguri
20.
SR HD 384.7.711 S1:2004
Instalații electrice în construcții. Partea 7-711: Reguli pentru instalații și amplasamente speciale. Expoziții, spectacole și standuri
21.
SR HD 384.7.753 S1:2003
Instalații electrice în construcții. Partea 7: Prescripții pentru instalații și amplasamente speciale. Secțiunea 753: Sisteme de încălzire în pardoseală sau tavan
22.
SR HD 384.7.754 S1:2006
Instalații electrice în construcții. Partea 7: Prescripții pentru instalații și amplasamente speciale. Secțiunea 754: Instalații electrice pentru rulote sau autorulote
23.
SR HD 516 S2:2002 + A1:2004+A2:2009
Ghid de utilizare a cablurilor de joasă tensiune armonizate
24.
SR HD 603 S1:2001 + A1:2002+A2:2004+A3:2007
Cabluri de distribuție de tensiune nominală 0,6/1 kV
25.
SR EN 1648-1:2005
Vehicule de locuit pentru timpul liber. Instalații electrice de foarte joasă tensiune de 12 V în curent continuu. Partea 1: Rulote
26.
SR EN 1648-2:2005
Vehicule de locuit pentru timpul liber. Instalații electrice de foarte joasă tensiune de 12 V în curent continuu. Partea 2: Autorulote
27.
SR EN 1838:2003
Aplicații ale iluminatului. Iluminatul de siguranță
28.
STAS 2612-87
Protecția împotriva electrocutărilor. Limite admise
29.
SR ISO 3864-1:2009
Simboluri grafice. Culori și semne de securitate. Partea 1: Principii de proiectare pentru semne de securitate in locurile de munca si in zonele publice
30.
STAS 6865-89
Conductoare cu izolație de PVC pentru instalații electrice fixe
31.
STAS 7944-79
Bare conductoare de curent. Curenți maximi admisibili de durată. Prescripții
32.
STAS 9436 (standard pe părți)
Cabluri și conducte electrice. Clasificarea și simbolizarea.
33.
ISO 8528 (standard pe părți)
Reciprocating internal combustion engine driven alternating current generating sets
34.
SR ISO 8528-1:2010
Grupuri electrogene de curent alternativ antrenate de motoare cu ardere internă cu mișcare alternativă. Partea 1: Aplicații, caracteristici și performanțe
35.
SR ISO 8528-10:2003
Grupuri electrogene de curent alternativ antrenate de motoare cu ardere internă cu mișcare alternativă. Partea 10: Măsurarea zgomotului aerian prin metoda suprafeței înfășurătoare
36.
SR EN 12101-10:2006+AC:2007
Sisteme pentru controlul fumului și al gazelor fierbinți. Partea 10:Echipamente de alimentare cu energie
37.
SR 12294:1993
Iluminatul artificial. Iluminatul de siguranță în industrie
38.
SR EN 12601:2002
Grupuri electrogene acționate de motoare cu ardere internă cu mișcare alternativă. Securitate
39.
SR EN 12845+A2:2009
Instalații fixe de luptă împotriva incendiului. Sisteme automate de stingere tip sprinkler. Dimensionare, instalare și întreținere
40.
SR EN 50085 (standard pe părți)
Sisteme de jgheaburi și de tuburi profilate pentru instalații electrice
41.
SR EN 50086 (standard pe părți)
Sisteme de tuburi de protecție pentru instalații electrice
42.
SR EN 50107 (standard pe părți)
Instalații de reclame si tuburi luminoase cu descărcare, funcționând la o tensiune nominala de ieșire , in gol, fără sarcină, cuprinsa intre1kV și 10 kV.
43.
SR EN 50110-1:2005
Exploatarea instalațiilor electrice
44.
SR EN 50160:2007
Caracteristici ale tensiunii în rețele electrice
45.
SR EN 50164 (standard pe părți)
Componente de protecție împotriva trăsnetului (CPT).
46.
SR EN 50200:2007
Metodă de încercare pentru rezistența la foc a cablurilor de mici dimensiuni fără protecție utilizate în circuite de urgență
47.
SR EN 50266 (standard pe părți)
Metode comune de încercare a cablurilor supuse la foc. Încercare de rezistență la propagarea verticală a flăcării pe conductoare sau cabluri în mănunchi în poziție verticală
48.
SR EN 50267 (standard pe părți)
Metode de încercare uzuale pentru cabluri în condiții de foc. Încercări asupra gazelor emise în timpul combustiei materialelor din cabluri
49.
SR EN 50272-2:2003
Prescripții de securitate pentru acumulatoare și instalații pentru baterii. Partea 2: Baterii staționare
50.
SR EN 50274:2003
Ansambluri de aparataj de joasă tensiune. Protecția împotriva șocurilor electrice. Protecția împotriva contactului direct involuntar cu părți active periculoase
51.
SR EN 50362:2004
Metodă de încercare a rezistenței la foc a cablurilor de comandă și de energie cu dimensiuni mari, neprotejate pentru utilizare în circuitele de alarmă
52.
SR HD 472 S1:2002 + A1:2002
Tensiuni nominale ale rețelelor electrice de distribuție publică de joasă tensiune
53.
SR CEI 60050-195:2006 + A1:2006
Vocabular Electrotehnic Internațional. Partea 195: Legare la pământ și protecție împotriva șocurilor electrice
54.
SR CEI 60050-826:2006
Vocabular Electrotehnic Internațional. Partea 826: Instalații electrice
55.
SR EN 60065:2003 + A1:2006+ A11:2009
Aparate electronice audio, video și similare. Cerințe de securitate
56.
SR EN 60079 (standard pe părți)
Aparatură electrică pentru atmosfere explozive gazoase
57.
SR EN 60204-1:2007+A1:2009
Securitatea mașinilor. Echipamentul electric al mașinilor. Partea 1 : Cerințe generale
58.
SR EN 60228:2005
Conductoare pentru cabluri izolate
59.
SR EN 60269 (standard pe părți)
Siguranțe fuzibile de joasă tensiune
60.
SR CEI 60287-1-1 + A1:2001
Cabluri electrice. Calculul intensității admisibile a curentului. Partea 1: Ecuațiile intensității admisibile a curentului (factor de încărcare 100%) și calculul pierderilor. Secțiunea 1: Generalități
61.
SR EN 60309-1:2001 + A1:2007
Prize de curent pentru uz industrial. Partea 1: Reguli generale
62.
SR EN 60309-2:2002 +A1:2004
Prize de curent pentru uz industrial. Partea 2: Prescripții de interschimbabilitate dimensională pentru aparate cu știfturi și teci
63.
CEI 60331-11:1999
Tests for electric cables under fire conditions - Circuit integrity - Part 11: Apparatus - Fire alone at a flame temperature of at least 750 °C
64.
CEI 60331-21:1999
Tests for electric cables under fire conditions - Circuit integrity - Part 21: Procedures and requirements - Cables of rated voltage up to and including 0,6/1,0 kV
65.
SR EN 60332 (standard pe părți)
Încercări ale cablurilor electrice și cu fibre optice supuse la foc.
66.
SR EN 60335-2-41:2004+A1:2004 + A2.2010
Aparate electrice de uz casnic și scopuri similare. Securitatea. Partea 2-41: Prescripții particulare pentru pompe.
67.
SR EN 60335-2-71:2004 +A1:2007
Aparate electrice pentru uz casnic și scopuri similare. Securitate. Partea 2-71: Prescripții particulare pentru aparate electrice de încălzit destinate reproducerii și creșterii animalelor
68.
SR EN 60335-2-53:2004+A1:2007
Aparate electrice pentru uz casnic și scopuri similare. Securitate. Partea 2-53: Prescripții particulare pentru aparate de încălzit sauna
69.
SR EN 60335-2 96:2004+A1:2004+A2:2009
Aparate electrice de uz casnic și scopuri similare. Securitatea. Partea 296: Prescripții particulare pentru elemente de încălzit flexibiletip folie pentru încălzirea camerelor.
70.
SR EN 60335-2-105:2005 + A1:2008
Aparate electrice pentru uz casnic și scopuri similare. Securitate. Partea 2-105: Prescripții particulare pentru cabine de duș multifuncționale
71.
SR HD 60364-1:2009
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 1: Principii fundamentale, determinarea caracteristicilor generale, definiții
72.
SR HD 60364-4-41:2007
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 4: Măsuri de protecție pentru asigurarea securității. Capitolul 41: Protecția împotriva șocurilor electrice
73.
SR CEI 60364-4-44:2005
Instalații electrice în construcții. Partea 4-44: Protecție pentru asigurarea securității. Protecție împotriva perturbațiilor de tensiune și perturbațiilor electromagnetice
74.
SR HD 60364-4-443:2007
Instalații electrice în construcții. Partea 4-44: Protecție pentru asigurarea securității. Protecție împotriva perturbațiilor de tensiune și a perturbațiilor electromagnetice. Articolul 443: Protecție împotriva supratensiunilor de origine atmosferică sau de comutație
75.
SR HD 60364-5-51:2010
Instalații electrice în construcții. Partea 5-51: Alegerea și montarea echipamentelor electrice. Reguli generale
76.
SR CEI 60364-5-53:2005
Instalații electrice în construcții. Partea 5-53: Alegerea și instalarea echipamentelor electrice. Secționare, întrerupere și comandă
77.
SR HD 60364-5-534:2009
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 5-53: Alegerea și instalarea echipamentelor electrice. Secționare, întrerupere și comandă. Articolul 534: Dispozitive de protecție împotriva supratensiunilor
78.
SR HD 60364-5-54:2007
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 5-54: Alegerea și montarea echipamentelor electrice. Sisteme de legare la pământ, conductoare de protecție și conductoare de echipotențializare
79.
SR HD 60364-5-56:2010
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 5-56: Alegerea și instalarea echipamentelor electrice. Servicii de securitate
80.
SR HD 60364-5-551:2010
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 5-55: Alegerea și instalarea echipamentelor electrice. Alte echipamente. Articolul 551:Grupuri generatoare de joasă tensiune
81.
SR HD 60364-5-559:2006
Instalații electrice în construcții. Partea 5-55: Alegerea și instalarea echipamentelor electrice. Alte echipamente. Articolul 559: Corpuri și instalații de iluminat
82.
SR HD 60364-6:2007
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 6: Verificare
83.
SR HD 60364-7-701:2007
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 7-701: Prescripții pentru instalații sau amplasamente speciale. Încăperi cu cadă de baie sau duș
84.
SR HD 60364-7-703:2005
Instalații electrice în construcții. Partea 7-703: Prescripții pentru instalații sau amplasamente speciale. Încăperi și cabine prevăzute cu încălzitoare pentru saune
85.
SR HD 60364-7-704:2007
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 7-704: Prescripții pentru instalații sau amplasamente speciale. Instalații pentru șantiere de construcții și de demolare
86.
SR HD 60364-7-705:2007
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 7-705: Prescripții pentru instalații sau amplasamente speciale. Construcții din agricultură și horticultură
87.
SR HD 60364-7-706:2007
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 7-706: Prescripții pentru instalații sau amplasamente speciale. Incinte electroconductoare înguste
88.
SR HD 60364-7-708:2010
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 7-708: Prescripții pentru instalații și amplasamente speciale. Campinguri, parcuri de rulote și amplasamente similare
89.
SR HD 60364-7-709:2010
Instalații electrice în construcții. Partea 7: Prescripții pentru instalații și amplasamente speciale. Secțiunea 709: Porturi de ambarcații și amplasamente similare
90.
SR CEI 60364-7-710:2005
Instalații electrice în construcții. Partea 7: Prescripții pentru instalații sau amplasamente speciale. Secțiunea 710: Amplasamente pentru utilizări medicale
91.
SR HD 60364-7-712:2005
Instalații electrice în construcții. Partea 7-712: Prescripții pentru instalații și amplasamente speciale. Sisteme de alimentare cu energie solară fotovoltaică (PV)
92.
SR CEI 60364-7-713:2005
Instalații electrice în construcții. Partea 7: Prescripții pentru instalații și amplasamente speciale. Secțiunea 713: Mobilier
93.
SR HD 60364-7-717:2010
Instalații electrice în construcții. Partea 7-717: Prescripții pentru instalații speciale sau amplasamente speciale. Unități mobile sau transportabile
94.
SR HD 60364-7-721:2010
Instalații electrice de joasă tensiune. Partea 7-721: Prescripții pentru instalații și amplasamente speciale. Instalații electrice pentru rulote și autorulote
95.
SR HD 60364-7-740:2007
Instalații electrice în construcții. Partea 7-740: Prescripții pentru instalații sau amplasamente speciale. Instalații electrice temporare pentru structuri, dispozitive pentru agrement și barăci din bâlciuri, parcuri de distracții și circuri
96.
CEI 60417-DB (bază de date)
Graphical symbols for use on equipment
97.
SR EN 60423:2008
Sisteme de tuburi de protecție pentru sisteme de cablare. Diametre exterioare ale tuburilor de protecție pentru instalații electrice și filete pentru tuburi de protecție și accesorii
98.
SR EN 60439 (standard pe părți)