Fragmente cautabile
Fragment 8
– Cerința I a unui produs pentru un interval de timp dat include cerința W pentru aceeași perioadă (cerința W a unui produs pentru un interval de timp dat nu include cerința I pentru aceeași perioadă). ...
Articolul 1.1.8.
(1) Pentru îndeplinirea condițiilor, criteriilor și nivelurilor de performanță normate, se vor utiliza materiale, elemente și produse de construcții realizate în țară sau importate, care să respecte prevederile Hotărârii Guvernului nr. 668/2017 privind stabilirea condițiilor pentru comercializarea produselor pentru construcții. Nu sunt permise materiale, elemente și produse de construcții pentru care fabricantul/importatorul/distribuitorul declară "nicio performanță determinată (NPD)" sau performanță deschisă (OD - open description)". Comportarea la foc a materialelor, elementelor și produselor de construcții se determină pe baza regulamentelor UE, regulamentelor delegate UE și a deciziilor CE aplicabile precum și a legislației naționale în vigoare.
(2) Ca alternativă la metoda de încercare la foc în laborator, pentru evaluarea criteriului de performanță privind rezistența la foc a elementelor structurale de construcții se pot utiliza procedurile de calcul prezentate în eurocoduri.
(3) Pereții de tip ușor realizați în montaj uscat din plăci subțiri (din gips-carton, ipsos armat cu fibră de sticlă, plăci din ciment etc.), cu sau fără elemente vitrate, precum și pereții realizați din alte tipuri de componente (panouri din tablă cutată cu termoizolație etc.) se pot pune în operă, în baza agrementelor tehnice pentru sisteme de pereți de tip ușor sau a evaluării tehnice europene pentru punerea în piață a produselor pentru construcții, unde rezistența la foc a acestora se determină conform standardelor de încercări în vigoare pentru clasificarea lor privind comportarea la foc.
(4) Clasa de reacție la foc a pereților de gips carton impusă în normativ se referă la elementele componente ale peretelui (plăci de gips carton, montanți, traverse, elemente de fixare, izolații interioare).
(5) Atunci când în cuprinsul normativului se prevăd condiții de echipare cu instalații automate de stingere a incendiului cu sprinklere pentru construcție, clădire sau compartiment de incendiu, aceste instalații automate respectă prevederile Normativului privind securitatea la incendiu a construcțiilor, Partea a II-a - Instalații de stingere, indicativ P118:2/2013 aprobat prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale și administrației publice nr. 2.463/2013, cu modificările și completările ulterioare și/sau SR EN 12845 pentru toată construcția, clădirea sau pentru tot compartimentul de incendiu (cu excepția clădirilor înalte sau foarte înalte la care dotarea se face pentru întreaga clădire), având în vedere spațiile exceptate de la echipare și cele protejate cu alte instalații automate de stingere compatibile. Nu se prevăd instalații automate de stingere tip sprinkler în cazurile în care stingerea incendiului se asigură cu instalații automate de stingere cu alte substanțe prevăzute în normativul P118:2/2013 și/sau SR EN 12845, precum și atunci când apa nu este indicată ca substanță de stingere, situație în care se prevăd instalații automate de stingere cu alte substanțe prevăzute conform P118:2/2013 și/sau SR EN 12845.
(6) Atunci când în decursul normativului se prevăd condiții de echipare cu sisteme cu ceață de apă (instalații fixe de stingere a incendiilor), acestea se prevăd doar în cazul, precum și în condițiile în care au fost testate conform standardelor.
(7) Atunci când în decursul normativului se prevăd condiții de echipare cu instalații de stingere a incendiilor cu apă pulverizată, acestea respectă prevederile normativului P118:2/2013.
Articolul 1.1.9.
(1) Prevederile prezentului normativ stabilesc condițiile și nivelurile de performanță specifice securității la incendiu a construcțiilor civile, de producție și/sau depozitare sau cu funcțiuni mixte, din toate categoriile de importanță.
(2) Construcțiile noi încadrate în categoriile de importanță "A" sau "B" trebuie să îndeplinească criteriile de încadrare în nivelul I sau II de stabilitate la incendiu.
(3) La construcțiile încadrate în categoriile de importanță "A" sau "B", cu excepția construcțiilor reprezentând monumente istorice clasate sau aflate în procedura de clasare potrivit legii, precum și construcțiilor cu valoare arhitecturală sau istorică deosebită, stabilite prin documentații de urbanism aprobate la care se respectă prevederile Art. 1.1.5 ., se iau măsuri suplimentare de securitate la incendiu, stabilite de către proiectant.
Articolul 1.1.10.
Fragment 46
(2) Clădirile comasate într-un compartiment de incendiu se amplasează față de celelalte construcții sau compartimente de incendiu la distanțele minime de siguranță stabilite în Tabelul 4, funcție de nivelul de stabilitate la incendiu stabilit conform Art. 2.2.1.1. alin. (2) sau se delimitează cu pereți rezistenți la foc de separare a compartimentelor de incendiu (pereți antifoc) și, după caz, planșee rezistente la foc de separare a compartimentelor de incendiu (planșee antifoc). Tabelul 4: Distanțe minime de siguranță între construcții sau compartimente de incendiu supraterane (civile, de producție și/sau depozitare) Nivel de stabilitate la incendiu al construcției
Distanțe minime de siguranță (m), față de construcții învecinate cu nivelul de stabilitate la incendiu:
I și/sau II
III
IV și/sau V
I - II
6
8
10
III
8
10
12
IV - V
10
12
15
Note Tabelul 4: (a) Pentru construcțiile cu risc foarte mare de incendiu, distanțele de siguranță față de vecinătăți se majorează conform prevederilor normativului, dar nu vor fi mai mici de 12 m. Atunci când construcțiile sunt și cu risc de explozie volumetrică, distanțele vor corespunde și prevederilor reglementărilor tehnice specifice, dar nu vor fi mai mici de 15 m. ...
(b) Distanța de siguranță dintre clădiri poate fi redusă cu cel mult 25% dacă cel puțin una dintre clădiri este echipată integral cu instalații de stingere a incendiului cu sprinklere, conform prevederilor normativului P118:2/2013, având în vedere spațiile exceptate de la echipare și cele protejate cu alte instalații automate de stingere compatibile. ...
(c) Atunci când construcțiile sunt și cu risc de explozie volumetrică, distanțele vor corespunde și prevederilor reglementărilor tehnice specifice. ...
...
2.2.2. Conformare
Articolul 2.2.2.1.
(1) Prin conformarea construcțiilor și a compartimentelor de incendiu, trebuie respectate condițiile normate de corelare între nivelul de stabilitate la incendiu asigurat, aria construită (Ac), destinație, numărul de niveluri, capacitatea maximă simultană de utilizatori și tipul de clădire, limitându-se posibilitățile de propagare a focului și a fumului în interiorul lor, precum și la vecinătăți și de la vecinătăți.
(2) Activitățile/spațiile cu riscuri mari, foarte mari de incendiu și cele cu riscuri de explozie volumetrică (atunci când sunt admise) se dispun pe cât posibil în zone distincte ale construcției (cele cu riscuri/pericol de explozie volumetrică se recomandă a se amplasa la ultimul nivel suprateran al construcției), se realizează conform prevederilor privind performanțele comune și cele specifice ale construcțiilor și numai cu asigurarea măsurilor de protecție corespunzătoare.
Articolul 2.2.2.2.
În funcție de nivelul de stabilitate la incendiu asigurat, construcțiile și compartimentele de incendiu supraterane civile, de producție și/sau depozitare se conformează potrivit prevederilor normativului.
Articolul 2.2.2.3.
Pentru limitarea propagării incendiului, construcțiile civile, de producție și/sau depozitare trebuie separate, în limita ariilor normate ale compartimentelor de incendiu respective.
Articolul 2.2.2.4.
(1) Activitățile diferite din construcție și din compartimentele de incendiu se separă cu pereți (EI/REI) și planșee (REI), cu rezistența la foc corespunzătoare riscurilor de incendiu și a densității sarcinii termice (q) din încăperile adiacente, potrivit prevederilor normativului și a celor stabilite la Tabelul 5 și Tabelul 6. Pereții și planșeele rezistente la foc cu rol de separare a compartimentelor de incendiu vor îndeplini cerințele prevăzute în normativ.
(2) Atunci când nu întrunesc distanțele minime de siguranță normate între construcții independente care nu sunt comasate și a căror delimitare antifoc trebuie realizată spre fațade prevăzute cu pereți cortină, prin excepție de la prevederile Art. 2.3.2.1.2 lit. d) , se admit în cadrul limitei de proprietate elemente de construcție verticale de separare a compartimentelor de incendiu realizate din pereți cortină cu rezistențe la foc minimum EI 120 (o<-> i), în condițiile în care cel puțin una dintre cele două construcții independente este echipată integral cu instalații de stingere a incendiului cu sprinklere, conform prevederilor normativului P118:2/2013 (Figura 31). Nu se admit spații cu densitate de sarcină termică mai mare 630 MJ/mp sau spații cu risc foarte mare de incendiu și explozie volumetrică spre peretele antifoc constituit din perete cortină EI 120 (o <-> i). Figura 31 - Distanțe minime de siguranță între construcții independente
...
...
SECȚIUNEA III
2.3. Limitarea propagării incendiilor 2.3.1. Dispoziții generale
Articolul 2.3.1.1.
(1) Elementele de construcții, pereți și planșee utilizate pentru limitarea propagării incendiilor și a efectelor acestora, precum și a exploziilor, sunt de tipul: ● rezistente la foc (REI sau EI);
Fragment 48
Pereții antifoc care separă compartimentele de incendiu trebuie să aibă rezistența la foc: a) minimum valoarea structurii de rezistență a clădirii (în acord cu Tabelul 2 și Tabelul 3), fără a fi mai mici de o oră (EI-M 60/REI 60), conform Tabelul 6, coroborată cu densitatea sarcinii termice a clădirii (în acord cu prevederile aceluiași tabel), pentru construcțiile cu regim de înălțime parter. Prevederile nu se aplică clădirilor cu persoane care nu se pot evacua singure (definite conform terminologie) și clădirilor cu săli aglomerate. Tabelul 6: Rezistențe la foc normate ale pereților care separă compartimentele de incendiu (EI- M/REI) pentru construcțiile cu regim de înălțime parter, cu excepția clădirilor cu persoane care nu se pot evacua singure și a clădirilor cu săli aglomerate, corespunzătoare densităților sarcinilor termice (q) din spațiile adiacente și/sau densităților sarcinilor termice (q) cele mai mari din spațiile pe care le despart Densitatea sarcinii termice (q) din încăperi (MJ/mp)
Rezistența la foc (EI/REI) minimă a pereților (minute)
q ≤ 420 MJ/mp
EI-M 60/REI 60
420 MJ/mp < q ≤ 630 MJ/mp
EI-M 90/ REI 90
630 MJ/mp < q ≤ 840 MJ/mp
EI-M 120/ REI 120
840 MJ/mp < q ≤ 1.680 MJ/mp
EI-M 180/ REI 180
q > 1.680 MJ/mp (și/sau există pericol de explozie volumetrică)
EI-M 240/ REI 240
Notă Tabelul 6: Pentru construcții parter echipate integral cu instalații automate de stingere a incendiilor (conform prevederilor normativului P118:2/2013, cu excepțiile prevăzute ale spațiilor care se dotează cu alte instalații automate de stingere) și valori ale densității de sarcină termică mai mari de 840 MJ/mp se pot folosi valorile din Tabelul 5.
...
b) minimum EI-M 180/ REI 180 pentru clădiri destinate persoanelor care nu se pot evacua singure (definite conform terminologie), pentru construcțiile cu risc mare de incendiu, precum și cele pentru obiecte, echipamente sau aparatură de importanță deosebită, pentru clădiri civile supraterane înalte și/sau foarte înalte sau clădiri cu săli aglomerate; ...
c) minimum EI-M 240/ REI 240 pentru construcții cu risc foarte mare de incendiu (atunci când densitatea sarcinii termice (q) este mai mare de 1.680 MJ/mp și/sau există pericol de explozie volumetrică); ...
d) minimum EI-M 120/ REI 120 pentru clădirile cu alt regim de înălțime decât parter, cu excepția clădirilor definite la literele (b) și (c) . ...
Articolul 2.3.2.1.3.
Pereții care separă compartimente de incendiu, trebuie să secționeze construcția pe toată înălțimea acesteia și se pot amplasa: a) la clădiri cu înălțimi egale (Figura 35 și Figura 36); ...
b) la clădiri cu înălțimi diferite: i. la clădirea cu înălțimea mai mare (Figura 33); ...
ii. la clădirea cu înălțimea mai mică (Figura 34). ...
...
Articolul 2.3.2.1.4.
(1) La clădirile cu aceeași înălțime, în acoperiș trebuie prevăzută o fâșie cu rezistența la foc minimum REI 60.
(2) Fâșia prevăzută la alin. (1) poate fi amplasată integral de o parte sau de alta a peretelui de separare a compartimentelor de incendiu sau intercalat, de o parte și alta a peretelui antifoc.
Articolul 2.3.2.1.5.
(1) În cazul construcțiilor cu înălțimi diferite, pereții rezistenți la foc de separare a compartimentelor de incendiu (pereți antifoc) se pot prevedea la construcția cea mai înaltă, pe toată înălțimea acesteia, cu depășirea planului învelitorii cu minim 60 cm (Figura 32) sau pe cel puțin 8 m pe verticală față de construcția mai joasă (Figura 33).
(2) În cazul construcțiilor cu înălțimi diferite, pereții rezistenți la foc de separare a compartimentelor de incendiu (pereți antifoc) se pot prevedea la construcția mai joasă, dacă aceasta este astfel alcătuită încât incendiul să nu se poată propaga prin depășirea peretelui de separare pe distanța de 6 m de la construcția mai înaltă (Figura 34). Construcția cu înălțimea mai mică trebuie să îndeplinească următoarele condiții: a) acoperișul să fie fără goluri, cu rezistența la foc minimum REI 60 și învelitoare având clasa de reacție la foc A1 sau A2-s1,d0 sau protejată cu materiale clasa de reacție la foc A1 sau A2-s1,d0 (șapă de ciment slab armată, mortar de protecție, dale, pietriș, zgură etc.) sau B_ROOF(T4); ...
b) încăperile cu densitatea sarcinii termice mai mare de 840 MJ/mp, adiacente peretelui de compartimentare în porțiunea respectivă, să fie prevăzute cu instalații automate de stingere a incendiilor. ...
Articolul 2.3.2.1.6.
(1) Pereții rezistenți la foc de separare a compartimentelor de incendiu (pereți antifoc) trebuie să depășească cu minimum (Figura 36 variantele a) și b) și Figura 37): – 60 cm (măsurat pe verticală), față de orice astfel de element combustibil al acoperișurilor și al luminatoarelor aflate la mai puțin de patru 4 m distanță de peretele rezistent la foc, inclusiv a acoperișurilor cu suport din tablă și termoizolație care nu sunt clasa de reacție la foc A1 sau A2-s1,d0; ...
Fragment 50
(1) În cazul în care pereții de compartimentare sunt amplasați la colțurile întrânde ale clădirilor civile în formă de L, T sau U sub un unghi α, α < 90° (Figura 38), golurile din pereții exteriori adiacenți se dispun astfel încât distanța dintre ele să fie de cel puțin 4 m, în funcție de nivelul de stabilitate la incendiu al compartimentelor pe care le desparte (se calculează radial, conform Figura 38). Este obligatoriu ca pe lungimile generate în funcție de nivelul de stabilitate la incendiu al compartimentelor pe care le desparte, pe distanța mai mică sau egală de 4 m calculată echidistant dintre acestea, pereții exteriori de pe toate laturile exterioare din această porțiune, precum și golurile funcționale din aceasta, trebuie protejate cu elemente rezistente la foc conform Tabelul 7 și Tabelul 8. În toate cazurile în care unghiul α < 90°, se prevede rezistența la foc a pereților exteriori de pe toate laturile exterioare din această porțiune conform Tabelul 7 și Tabelul 8 pe o lungime de minimum 4 m în fiecare parte (de la inflexiune). Tabelul 7: Rezistența la foc a pereților din exterior și ale elementelor de închidere rezistente la foc ale golurilor funcționale prevăzute în pereții din exterior amplasate la colțurile întrânde ale construcțiilor civile (cu regim parter, cu excepția clădirilor cu persoane care nu se pot evacua singure și clădirilor cu săli aglomerate) în formă de L, T sau U sub un unghi α, α < 90°, unde golurile din pereții exteriori adiacenți sunt dispuse astfel încât distanța dintre ele este mai mică de 4 m În cazul pereților antifoc care separă compartimentele de incendiu
Densitatea sarcinii termice (q) din încăperi perimetrale (pe o distanță mai mică de 4 m)/ construcție (MJ/mp)
Rezistența la foc (EI/REI) minimă a pereților din exterior - pe o distanță de minimum 4 m
Elementul de închidere rezistent la foc*2)
1
2
3
4
Pentru construcțiile cu regim de înălțime parter*1)
pentru q ≤ 420 MJ/mp
EI 45/ REI45
(EI 30/REI 30 *)
EI 30
(EI 15*)
420 MJ/mp < q ≤ 630 MJ/mp
EI 60/ REI 60
(EI 45/ REI 45 *)
EI 45
(EI 30*)
630 MJ/mp < q ≤ 840 MJ/mp
EI 90/ REI 90
(EI 60/REI 60 *)
EI 60
(EI 45*)
840 MJ/mp < q ≤ 1.680 MJ/mp
EI 120/ REI 120
(EI 90/REI 90 *)
EI 90
(EI 60*)
q > 1.680 MJ/mp și/sau există pericol de explozie volumetrică)
EI 180/ REI 180
(EI 120/ REI 120 *)
EI 120
(EI 90*)
Observații Tabelul 7: *1) - Se referă la "Pereți antifoc pentru construcțiile cu regim de înălțime parter" așa cum sunt definiți la Art. 2.3.2.1.2. lit. a) ;
*2) - Se referă la "Elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre) prevăzute cu autoînchidere "C" sau fixe, dacă distanța dintre deschideri este mai mică de 4 m".
Note Tabelul 7: (a) Pentru clădiri închise se aplică specificația EW sau EI la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre), în funcție de apropierea dintre deschideri (dacă este mai mică de 1 m obligatoriu se aplică performanța la foc EI). Pentru clădiri deschise se poate aplica specificația E la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre). ...
(b) Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a pereților (din exterior) definiți în tabel, este A1 sau A2-s1,d0. Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a elementelor de închidere rezistente la foc definite în tabel, este A1 sau A2-s1,d0, cu excepția componetelor nesubstanțiale, garniturilor, izolatorilor, elementelor de vitraj (din sticlă) simplu sau izolant (realizate din sticlă) ale ușilor și ferestrelor (exterioare), inclusiv cele inserate în pereții cortină. ...
(c) Rezistența la foc a tuturor elementelor definite în coloanele 3 și 4 din tabel este în minute. ...
(d) * - Valorile din paranteze se aplică în cazurile în care încăperile sunt echipate cu instalații automate de stingere a incendiilor (conform prevederilor normativului P118:2/2013, cu excepțiile prevăzute ale spațiilor care se dotează cu alte instalații automate de stingere. ...
Tabelul 8: Rezistența la foc a pereților din exterior și ale elementelor de închidere rezistente la foc ale golurilor funcționale prevăzute în pereții din exterior amplasate la colțurile întrânde ale construcțiilor civile [cu excepția clădirilor prevăzute la Art. 2.3.2.1.2. lit. a)] în formă de L, T sau U sub un unghi unghi α, α < 90°, unde golurile din pereții exteriori adiacenți sunt dispuse astfel încât distanța dintre ele este mai mică de 4 m Nivel de stabilitate la incendiu
α < 90°
În cazul pereților antifoc min
EI-M 240/ REI240*1)
În cazul pereților antifoc min
Fragment 52
(2) În cazul în care pereții antifoc sunt amplasați la colțurile întrânde ale clădirilor civile în formă de L, T sau U sub un unghi α, 90° ≤ α ≤ 135° (Figura 39), golurile din pereții exteriori adiacenți se dispun astfel încât distanța dintre ele să fie de cel puțin patru 4 m și trebuie îndeplinită doar performanța privind rezistența la foc a peretelui exterior sau pereților exteriori pe distanța de 4 m. Atunci când se prevăd goluri funcționale în această porțiune, pereții exteriori precum și golurile funcționale din această porțiune trebuie protejate cu elemente rezistente la foc conform Tabelul 9 sau Tabelul 10. Tabelul 9: Rezistența la foc a pereților din exterior și ale elementelor de închidere rezistente la foc ale golurilor funcționale prevăzute în pereții din exterior amplasate la colțurile întrânde ale construcțiilor civile (cu regim parter, cu excepția clădirilor cu persoane care nu se pot evacua singure și clădirilor cu săli aglomerate) în formă de L, T sau U sub un unghi α, 90° ≤ α < 135°, unde golurile din pereții exteriori adiacenți sunt dispuse astfel încât distanța dintre ele este mai mică de 4 m În cazul pereților antifoc care separă compartimentele de incendiu
Densitatea sarcinii termice(q) din încăperi perimetrale (pe o distanță mai mică de 4 m)/ construcție (MJ/mp)
Rezistența la foc (EI/REI) minimă a pereților din exterior - pe o distanță de minimum 4 m
Elemente de închidere rezistente la . foc*2)
1
2
3
4
Pentru construcțiile cu regim de înălțime parter*1)
pentru q ≤ 420 MJ/mp
EI 30/ REI30
(EI 15/ REI 15 *)
EI 15
(fixe)
420 MJ/mp < q 630 ≤ MJ/mp
EI 45/ REI 45
(EI 30/REI 30 *)
EI 30
(EI 15*)
630 MJ/mp < q ≤ 840 MJ/mp
EI 60/REI 60
(EI 45/ REI 45 *)
EI 45
(EI 30*)
840 MJ/mp < q ≤ 1 680 MJ/mp
EI 90/REI 90
(EI 60/REI 60 *)
EI 60
(EI 45*)
q > 1.680 MJ/mp și/sau există pericol de explozie volumetrică)
EI 120/ REI 120
(EI 90/REI 90 *)
EI 90
(EI 60*)
Observații Tabelul 9: *1) - Se referă la "Pereți antifoc pentru construcțiile cu regim de înălțime parter " așa cum sunt definiți la Art. 2.3.2.1.2. lit. a) ;
*2) - Se referă la "Elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre) prevăzute cu autoînchidere "C" sau fixe, dacă distanța dintre deschideri este mai mică de 4 m".
Note Tabelul 9: (a) Pentru clădiri închise, se aplică specificația EW sau EI la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre), în funcție de apropierea dintre deschideri (dacă este mai mică de 1 m obligatoriu se aplică performanța la foc EI). Pentru clădiri deschise se poate aplica specificația E la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre). ...
(b) Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a pereților (din exterior) definiți în tabel, este A1 sau A2-s1,d0. Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a elementelor de închidere rezistente la foc definite în tabel, este A1 sau A2-s1,d0, cu excepția componetelor nesubstanțiale, garniturilor, izolatorilor, elementelor de vitraj (din sticlă) simplu sau izolant (realizate din sticlă) ale ușilor și ferestrelor (exterioare), inclusiv cele inserate în pereții cortină. ...
(c) Rezistența la foc a tuturor elementelor definite în coloanele 3 și 4 din tabel este în minute. ...
(d) * - Valorile din paranteze se aplică în cazurile în care încăperile sunt echipate cu instalații automate de stingere a incendiilor (conform prevederilor normativului P118:2/2013, cu excepțiile prevăzute ale spațiilor care se dotează cu alte instalații automate de stingere). ...
Tabelul 10: Rezistența la foc a pereților din exterior și ale elementelor de închidere rezistente la foc ale golurilor funcționale prevăzute în pereții din exterior amplasate la colțurile întrânde ale construcțiilor civile (cu excepția clădirilor prevăzute la Art. 2.3.2.1.2. lit. a)) în formă de L, T sau U sub un unghi α, 90° ≤ α ≤ 135°, unde golurile din pereții exteriori adiacenți sunt dispuse astfel încât distanța dintre ele este mai mică de 4 m Nivel de stabilitate la incendiu
90° ≤ α ≤ 135°
În cazul pereților antifoc min
EI-M 240/ REI 240*1)
În cazul pereților antifoc min EI-M 180/ REI 180*2)
În cazul pereților antifoc min EI-M 120/ REI 120*3)
Rezistența la foc (EI/REI) a pereților din exterior*4)
Elemente de închidere rezistente la foc*5)
Rezistența la foc (EI/REI) a pereților din exterior*4)
Elemente de închidere rezistente la foc*5)
Rezistența la foc (EI/REI) a pereților din exterior*4)
Elemente de închidere rezistente la foc*5)
1
2
3
4
5
6
7
V
EI/REI 15
fixe
EI/REI 15
fixe
EI/REI 15
fixe
IV
EI/REI 30
EI 15
EI/REI 15
EI 15
EI/REI 15
EI 15
III
EI/REI 45
(EI/REI 30*)
EI 30
EI/REI 30
Fragment 53
(EI/REI 30*)
EI 15
EI/REI 30
(EI/REI 15*)
EI 15
(EI 15*)
II
EI/REI 60
(EI/REI 45*)
EI 45
(EI 30*)
EI/REI 45
(EI/REI 30*)
EI 30
(EI 15*)
EI/REI 45
(EI/REI 30*)
EI 30
(EI 15*)
I
h ≤ 28m
EI/REI 60
(EI/REI 45*)
EI 45
(EI 30*)
EI/REI 45
(EI/REI 30*)
EI 30
(EI 15*)
EI/REI 45
(EI/REI 30*)
EI 30
(EI 15*)
I
28m < h < 45m
EI/REI90
(EI/REI60*)
EI 60
(EI 45*)
EI/REI 60
(EI/REI 45*)
EI 45
(EI 30*)
-
-
I
45m ≤ h < 75m
EI/REI 120
(EI/REI 90*)
EI 90
(EI 60*)
EI/REI 90
(EI/REI 60*)
EI 60
(EI 45*)
-
-
I
75m ≤ h < 125m
-
-
EI/REI 120
(EI/REI 90*)
EI 90
(EI 60*)
-
-
I
h ≥ 125m
-
-
EI/REI 180
(EI/REI 120*)
EI 120
(EI 90*)
-
-
Observații Tabelul 10: *1) - Se referă la "Pereți antifoc minimum EI-M 240/ REI 240 pentru construcțiile cu risc foarte mare de incendiu (atunci când densitatea sarcinii termice (q) este mai mare de 1.680 MJ/mp și/sau există pericol de explozie volumetrică)" așa cum sunt definiți la Art. 2.3.2.1.2. lit. b) .
*2) - Se referă la "Pereți antifoc minimum EI-M 180/REI 180 pentru clădirile destinate persoanelor care nu se pot evacua singure (definite conform terminologie), pentru construcțiile cu risc mare de incendiu, precum și cele pentru obiecte, echipamente sau aparatură de importanță deosebită, pentru clădiri civile supraterane înalte și/sau foarte înalte sau clădiri cu săli aglomerate" așa cum sunt definiți la Art. 2.3.2.1.2. lit. c) .
*3) - Se referă la "Pereți antifoc minimum EI-M 120/REI 120" așa cum sunt definiți la Art. 2.3.2.1.2. lit. d) .
*4) - Se referă la "Rezistența la foc (EI/REI) a pereților din exterior, pe o distanță de minimum 4 m".
*5) - Se referă la "Elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre) prevăzute cu autoînchidere "C" sau fixe, dacă distanța dintre deschideri este mai mică de 4 m".
"h" - Cota ultimului planșeu accesibil/folosibil al construcției, față de nivelul de referință.
Note Tabelul 10: (a) Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a pereților (din exterior) definiți în coloanele 2, 4 și 6 din tabel, este A1 sau A2-s1,d0. Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a elementelor de închidere rezistente la foc definite în coloanele 3, 5 și 7 din tabel, este A1 sau A2-s1,d0, cu excepția componetelor nesubstanțiale, garniturilor, izolatorilor, elementelor de vitraj (din sticlă) simplu sau izolant (realizate din sticlă) ale ușilor și ferestrelor (exterioare), inclusiv cele inserate în pereții cortină. ...
(b) Pentru clădiri închise, se aplică specificația EW sau EI la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre), în funcție de apropierea dintre deschideri (dacă este mai mică de 1 m obligatoriu se aplică performanța la foc EI). Pentru clădiri deschise se poate aplica specificația E la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre). ...
(c) Rezistența la foc a tuturor elementelor definite în coloanele 2, 3, 4, 5, 6 și 7 din tabel este în minute. ...
(d) * - Valorile din paranteze se aplică în cazurile în care încăperile sunt echipate cu instalații automate de stingere a incendiilor (conform prevederilor normativului P118:2/2013, cu excepțiile prevăzute ale spațiilor care se dotează cu alte instalații automate de stingere. ...
Figura 39 - Perete rezistent la foc (în continuarea pereților antifoc
conform Art. 2.3.2.1.2 ) dispus la exterior, la colțurile întrânde ale
clădirilor civile în formă de L, T sau U sub un unghi α, 90° ≤ α < 135°
Fragment 54
(3) În cazul în care pereții antifoc sunt amplasați la colțurile întrânde ale clădirilor civile în formă de L, T sau U sub un unghi α, α > 135° (Figura 40), golurile din pereții exteriori adiacenți se dispun astfel încât distanța dintre ele să fie de cel puțin patru 4 m și trebuie îndeplinită doar performanța privind rezistența la foc a peretelui exterior sau pereților exteriori pe distanța de 4 m. Atunci când se prevăd goluri funcționale în această porțiune, pereții exteriori precum și golurile funcționale din această porțiune trebuie protejate cu elemente rezistente la foc conform Tabelul 11 sau Tabelul 12. Tabelul 11: Rezistența la foc a pereților din exterior și ale elementelor de închidere rezistente la foc ale golurilor funcționale prevăzute în pereții din exterior amplasate la colțurile întrânde ale construcțiilor civile (cu regim parter, cu excepția clădirilor cu persoane care nu se pot evacua singure și clădirilor cu săli aglomerate) în formă de L, T sau U sub un unghi α, α > 135°, unde golurile din pereții exteriori adiacenți sunt dispuse astfel încât distanța dintre ele este mai mică de 4 m În cazul pereților antifoc care separă compartimentele de incendiu
Densitatea sarcinii termice (q) din încăperi perimetrale (pe o distanță mai mică de 4 m)/ construcție (MJ/mp)
Rezistența la foc (EI/REI) minimă a pereților din exterior - pe o distanță de minimum 4 m
Elemente de închidere rezistente la . foc*2)
1
2
3
4
Pentru construcțiile cu regim de înălțime parter*1)
pentru q ≤ 420 MJ/mp
EI 15/ REI 15
fixe
420 MJ/mp < q ≤ 630 MJ/mp
EI 30/ REI 30
(EI 15/ REI 15 *)
EI 15
(fixă)
630 MJ/mp < q ≤ 840 MJ/mp
EI 45/ REI 45
(EI 30/ REI 30 *)
EI 30
(EI 15*)
840 MJ/mp < q ≤ 1.680 MJ/mp
EI 60/REI 60
(EI 45/ REI 45 *)
EI 45
(EI 30*)
q > 1.680 MJ/mp și/sau există pericol de explozie volumetrică)
EI 90/ REI 90
(EI 60/REI 60 *)
EI 60
(EI 45*)
Observații Tabelul 11: *1) - Se referă la "Pereți antifoc pentru construcțiile cu regim de înălțime parter" așa cum sunt definiți la Art. 2.3.2.1.2. lit. a) .
*2) - Se referă la "Elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre) prevăzute cu autoînchidere "C" sau fixe, dacă distanța dintre deschideri este mai mică de 4 m".
Note Tabelul 11: (a) Pentru clădiri închise, se aplică specificația EW sau EI la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre), în funcție de apropierea dintre deschideri (dacă este mai mică de 1 m obligatoriu se aplică performanța la foc EI). Pentru clădiri deschise se poate aplica specificația E la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre). ...
(b) Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a pereților (din exterior) definiți în tabel, este A1 sau A2-s1,d0. Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a elementelor de închidere rezistente la foc definite în tabel, este A1 sau A2-s1,d0, cu excepția componetelor nesubstanțiale, garniturilor, izolatorilor, elementelor de vitraj (din sticlă) simplu sau izolant (realizate din sticlă) ale ușilor și ferestrelor (exterioare), inclusiv cele inserate în pereții cortină. ...
(c) Rezistența la foc a tuturor elementelor definite în coloanele 3 și 4 din tabel este în minute. ...
(d) * - Valorile din paranteze se aplică în cazurile în care încăperile sunt echipate cu instalații automate de stingere a incendiilor (conform prevederilor normativului P118:2/2013, cu excepțiile prevăzute ale spațiilor care se dotează cu alte instalații automate de stingere). ...
Tabelul 12: Rezistența la foc a pereților din exterior și ale elementelor de închidere rezistente la foc ale golurilor funcționale prevăzute în pereții din exterior amplasate la colțurile întrânde ale construcțiilor civile (cu excepția clădirilor prevăzute la Art. 2.3.2.1.2. lit. a)) în formă de L, T sau U sub un unghi unghi α, α > 135°, unde golurile din pereții exteriori adiacenți sunt dispuse astfel încât distanța dintre ele este mai mică de 4 m Nivel de stabilitate la incendiu
α > 135°
În cazul pereților antifoc minimum EI-M 240/REI 240*1)
În cazul pereților antifoc minimum EI-M 180/ REI 180*2)
În cazul pereților antifoc minimum EI-M 120/REI 120*3)
Rezistența la foc (EI/REI) a pereților din exterior*4)
Elemente de închidere rezistente la foc*5)
Rezistența la foc (EI/REI) a pereților din exterior*4)
Elemente de închidere rezistente la foc*5)
Rezistența la foc (EI/REI) a pereților din exterior*4)
Elemente de închidere rezistente la foc*5)
1
2
3
4
5
6
7
V
-
fixe
-
fixe
-
fixe
IV
EI/REI 15
fixe
EI/REI 15
fixe
EI/REI 15
fixe
III
EI/REI 30
EI 15
EI/REI 15
EI 15
EI/REI 15
EI 15
II
EI/REI 45
(EI/REI 30*)
EI 30
Fragment 55
(EI 15*)
EI/REI 30
(EI/REI 30*)
EI 15
EI/REI 30
(EI/REI 30*)
EI 15
I
h ≤ 28m
EI/REI 60
(EI/REI 45*)
EI 45
(EI 30*)
EI/REI 45
(EI/REI 30*)
EI 30
(EI 15*)
EI/REI 45
(EI/REI 30*)
EI 30
(EI 15*)
I
28m < h < 45m
EI/REI 90
(EI/REI 60*)
EI 60
(EI 45*)
EI/REI 60
(EI/REI 45*)
EI 45
(EI 30*)
-
-
I
45m ≤ h < 75m
EI/REI 90
(EI/REI 60*)
EI 60
(EI 45*)
EI/REI 60
(EI/REI 45*)
EI 45
(EI 30*)
-
-
I
75m ≤ h < 125m
EI/REI 120
(EI/REI 90*)
EI 90
(EI 60*)
EI/REI 90
(EI/REI 60*)
EI 60
(EI 45*)
-
-
I
h ≥ 125m
-
-
EI/REI 120
(EI/REI 90*)
EI 90
(EI 60*)
-
-
Observații Tabelul 12: *1) - Se referă la "Pereți antifoc minimum EI-M 240/ REI 240 pentru construcțiile cu risc foarte mare de incendiu (atunci când densitatea sarcinii termice (q) este mai mare de 1.680 MJ/mp și/sau există pericol de explozie volumetrică)" așa cum sunt definiți la Art. 2.3.2.1.2. lit. b) .
*2) - Se referă la "Pereți antifoc minimum EI-M 180/REI 180 pentru clădirile destinate persoanelor care nu se pot evacua singure (definite conform terminologie), pentru construcțiile cu risc mare de incendiu, precum și cele pentru obiecte, echipamente sau aparatură de importanță deosebită, pentru clădiri civile supraterane înalte și/sau foarte înalte sau clădiri cu săli aglomerate" așa cum sunt definiți la Art. 2.3.2.1.2. lit. c) .
*3) - Se referă la "Pereți antifoc minimum EI-M 120/REI 120" așa cum sunt definiți la Art. 2.3.2.1.2. lit. d) .
*4) - Se referă la "Rezistența la foc (EI/REI) a pereților din exterior, pe o distanță de minimum 4 m".
*5) - Se referă la "Elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre) prevăzute cu autoînchidere "C" sau fixe, dacă distanța dintre deschideri este mai mică de 4 m".
"h" - Cota ultimului planșeu accesibil/folosibil al construcției, față de nivelul de referință.
Note Tabelul 12: (a) Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a pereților (din exterior) definiți în coloanele 2, 4 și 6 din tabel, este A1 sau A2-s1,d0. Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I, II și/sau III, clasa de reacție la foc a elementelor de închidere rezistente la foc definite în coloanele 3, 5 și 7 din tabel, este A1 sau A2-s1,d0, cu excepția componetelor nesubstanțiale, garniturilor, izolatorilor, elementelor de vitraj (din sticlă) simplu sau izolant (realizate din sticlă) ale ușilor și ferestrelor (exterioare), inclusiv cele inserate în pereții cortină. ...
(b) Pentru clădiri închise, se aplică specificația EW sau EI la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre), în funcție de apropierea dintre deschideri (dacă este mai mică de 1 m obligatoriu se aplică performanța la foc EI). Pentru clădiri deschise se poate aplica specificația E la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre). ...
(c) Rezistența la foc a tuturor elementelor definite în coloanele 2, 3, 4, 5, 6 și 7 din tabel este în minute. ...
(d) * - Valorile din paranteze se aplică în cazurile în care încăperile sunt echipate cu instalații automate de stingere a incendiilor (conform prevederilor normativului P118:2/2013, cu excepțiile prevăzute ale spațiilor care se dotează cu alte instalații automate de stingere). ...
Figura 40 - Perete rezistent la foc (în continuarea pereților
antifoc conform Art. 2.3.2.1.2 ) dispus la exterior, la colțurile întrânde
ale clădirilor civile în formă de L, T sau U sub un unghi α, α > 135°
Fragment 56
(4) În cazul în care pereții antifoc sunt amplasați la colțurile întrânde ale construcțiilor de producție și depozitare în formă de L, T sau U, golurile din pereții exteriori adiacenți se dispun astfel încât distanța dintre ele să fie de cel puțin 4 m și trebuie îndeplinită doar performanța privind rezistența la foc a peretelui exterior sau pereților exteriori pe distanța de 4 m. Atunci când se prevăd goluri funcționale în această porțiune, pereții exteriori precum și golurile funcționale din această porțiune trebuie protejate cu elemente rezistente la foc în funcție de unghiul sub care sunt amplasați la colțurile întrânde ale construcțiilor, conform Tabelul 13 (sub un unghi α, α < 90°, 90° ≤ α < 135° sau 90° ≤ α < 135°). Tabelul 13: Rezistența la foc a pereților din exterior și ale elementelor de închidere rezistente la foc ale golurilor funcționale prevăzute în pereții de compartimentare (din exterior) amplasați la colțurile întrânde ale construcțiilor de producție și depozitare în formă de L, T sau U, unde golurile din pereții exteriori adiacenți sunt dispuse astfel încât distanța dintre ele este mai mică de 4 m În cazul pereților antifoc care separă compartimentele de incendiu
Densitatea sarcinii termice(q) din încăperi perimetrale (pe o distanță mai mică de 4 m)/ construcție (MJ/mp)
Rezistență la foc (EI/REI) minimă a pereților din exterior - pe o distanță de minimum 4 m
Elemente de închidere rezistente la . foc*2)
1
2
3
4
Atunci când unghiul α, α < 90°
Pentru construcțiile de producție și/ sau depozitare*1)
pentru q ≤ 420 MJ/mp
EI 30/ REI30
(EI 15/ REI 15 *)
EI 15
(fixe)
420 MJ/mp < q ≤ 630 MJ/mp
EI 45/ REI 45
(EI 30/ REI 30 *)
EI 30
(EI 15*)
630 MJ/mp < q ≤ 840 MJ/mp
EI 60/REI 60
(EI 45/ REI 45 *)
EI 45
(EI 30*)
840 MJ/mp < q ≤ 1.680 MJ/mp
EI 90/REI 90
(EI 60/REI 60 *)
EI 60
(EI 45*)
q > 1.680 MJ/mp și/sau există pericol de explozie volumetrică)
EI 120/ REI 120
(EI 90/REI 90 *)
EI 90
(EI 60*)
Atunci când unghiul α, 90° ≤ α ≤ 135°
Pentru construcțiile de producție și/ sau depozitare*1)
pentru q ≤ 420 MJ/mp
EI 15/ REI 15
fixe
420 MJ/mp < q ≤ 630 MJ/mp
EI 30/ REI 30
(EI 15/ REI 15 *)
EI 15
(fixe)
630 MJ/mp < q ≤ 840 MJ/mp
EI 45/ REI 45
(EI 30/ REI 30 *)
EI 30
(EI 15*)
840 MJ/mp < q ≤ 1.680 MJ/mp
EI 60/REI 60
(EI 45/ REI 45 *)
EI 45
(EI 30*)
q > 1.680 MJ/mp și/sau există pericol de explozie volumetrică)
EI 90/REI 90
(EI 60/REI 60 *)
EI 60
(EI 45*)
Atunci când unghiul α, α >135°
Pentru construcțiile de producție și/ sau depozitare*1)
pentru q ≤ 420 MJ/mp
EI 15/ REI 15
fixe
420 MJ/mp < q ≤ 630 MJ/mp
EI 15/ REI 15
fixe
630 MJ/mp < q ≤ 840 MJ/mp
EI 30/ REI 30
(EI 15/ REI 15 *)
EI 15
(fixe)
840 MJ/mp < q ≤ 1.680 MJ/mp
EI 45/ REI 45
(EI 30/ REI 30 *)
EI 30
(EI 15*)
q > 1.680 MJ/mp și/sau există pericol de explozie volumetrică)
EI 60/REI 60
(EI 45/ REI 45 *)
EI 45
(EI 30*)
Observații Tabelul 13: *1) - Se referă la"construcțiile de producție și/sau depozitare" așa cum sunt definite la Art. 7.1.1. alin. (2) precum și la "construcțiile definite la Art. 7.1.1. alin. (3) .
*2) - Se referă la "Elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre) prevăzute cu autoînchidere "C" sau fixe, dacă distanța dintre deschideri este mai mică de 4 m".
Note Tabelul 13: (a) Pentru clădiri închise, se aplică specificația EW sau EI la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre), în funcție de apropierea dintre deschideri (dacă este mai mică de 1m obligatoriu se aplică performanța la foc EI). Pentru clădiri deschise se poate aplica specificația E la elemente de închidere rezistente la foc (uși, ferestre). ...
(b) Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I și/sau II, clasa de reacție la foc a pereților (din exterior) definiți în tabel, este A1 sau A2-s1,d0. Pentru construcțiile încadrate în nivelul de stabilitate I și/sau II, clasa de reacție la foc a elementelor de închidere rezistente la foc definite în tabel, este A1 sau A2-s1,d0, cu excepția componetelor nesubstanțiale, garniturilor, izolatorilor, elementelor de vitraj (din sticlă) simplu sau izolant (realizate din sticlă) ale ușilor și ferestrelor (exterioare), inclusiv cele inserate în pereții cortină. ...
(c) Rezistența la foc a tuturor elementelor definite în coloanele 3 și 4 din tabel este în minute. ...
(d) * - Valorile din paranteze se aplică în cazurile în care încăperile sunt echipate cu instalații automate de stingere a incendiilor (conform prevederilor normativului P118:2/2013, cu excepțiile prevăzute ale spațiilor care se dotează cu alte instalații automate de stingere). ...
Articolul 2.3.2.1.10.
Fragment 62
Pentru limitarea propagării incendiilor în construcții, pentru încăperile sau compartimentele de incendiu care sunt precizate în normativ, este obligatorie prevederea unui sistem de evacuare a fumului și gazelor fierbinți, realizat conform prevederilor acestuia.
...
2.3.3.3. Planșee rezistente la foc din interiorul compartimentelor de incendiu
Articolul 2.3.3.3.1.
În cadrul construcțiilor și compartimentelor de incendiu, se asigură separarea: a) încăperilor din cadrul construcțiilor civile și compartimentelor de incendiu civile conform prevederilor privind performanțele comune și cele specifice, potrivit fiecărei categorii de incendiu a clădirilor, tip, funcțiune și destinație, corespunzător densității sarcinii termice (q) din încăperile adiacente; ...
b) încăperilor din cadrul construcțiilor de producție și/sau depozitare și compartimentelor de incendiu civile conform prevederilor privind performanțele comune și cele specifice construcțiilor de producție și/sau depozitare, corespunzător densității sarcinii termice (q) din încăperile adiacente. ...
...
2.3.3.4. Protecția golurilor din pereții rezistenți la foc și planșeele rezistente la foc din interiorul compartimentelor de incendiu
Articolul 2.3.3.4.1.
(1) Protejarea golurilor de circulație funcțională și de evacuare din pereții rezistenți la foc (EI sau REI, după caz) și planșeele rezistente la foc (REI), se asigură corespunzător condițiilor stabilite în normativ și în reglementările tehnice specifice.
(2) Indicele "C" reprezintă, clasa de autoînchidere/închidere automată și se precizează în documentația tehnică de proiectare în conformitate cu Tabelul 1.
Articolul 2.3.3.4.2.
(1) În cadrul construcțiilor și compartimentelor de incendiu golurile de comunicare și circulație funcțională și de evacuare din pereții de separare a încăperilor față de restul construcției ,se protejează potrivit prevederilor normativului.
(2) În cazurile justificate tehnic, în care nu se pot utiliza elemente constructive de protecție rezistente la foc, protecția golurilor din planșee poate fi asigurată prin prevederea pe conturul golului a unor ecrane continue minimum DH 60 pentru nivelul I și/sau II de stabilitate la incendiu și minimum DH 30 pentru celelalte niveluri de stabilitate la incendiu cu înălțimea de minimum 50 cm (dispuse sub planșeu) și cu perdele de sprinklere amplasate corespunzător, având durata de funcționare de minimum 60 minute (în conformitate cu prevederile normativului P118:2/2013), în condițiile în care construcția este prevăzută cu astfel de instalații.
Articolul 2.3.3.4.3.
(1) În construcțiile cu pod, golurile prevăzute în planșeele spre pod sau în pereții care comunică cu volumul podului, se protejează cu elemente de închidere, normal închise, rezistente la foc minimum: – EI 60 pentru nivelul I de stabilitate la incendiu; ...
– EI 45 pentru nivelul II de stabilitate la incendiu; ...
– EI 30 pentru nivelul III de stabilitate la incendiu; ...
– EI 20 pentru nivelul IV de stabilitate la incendiu. ...
(2) Pentru a nu se lua în considerare șarpanta și suportul învelitorii construcțiilor cu pod, acestea trebuie să îndeplinească condițiile prevăzute la Art. 2.1.3.4, lit. a) .
...
...
2.3.4. Elemente rezistente la foc și rezistente la explozie volumetrică și protecția golurilor funcționale din acestea 2.3.4.1. Dispoziții generale
Articolul 2.3.4.1.1.
Încăperile, compartimentele, construcțiile și zonele cu risc de explozie volumetrică se precizează în documentația tehnică, având în vedere posibilitatea prezenței amestecurilor de aer cu gaze, vapori sau praf combustibil în concentrații care prezintă pericol de explozie, în timpul funcționării normale a instalațiilor aferente construcțiilor.
Articolul 2.3.4.1.2.
(1) Alcătuirea și dimensionarea elementelor de construcție rezistente la explozie volumetrică se determină prin calcul, astfel încât acestea să nu se prăbușească sub efectul suprapresiunii care se produce în caz de explozie volumetrică în încăperile respective, funcție de suprafețele de decomprimare asigurate (ferestre, panouri rabatabile, luminatoare, acoperișuri zburătoare etc.).
(2) Elementele de construcție rezistente la foc și la explozie trebuie să împiedice și propagarea incendiului din spațiile învecinate spre încăperile cu pericol de explozie volumetrică. Rezistențele la foc ale pereților (REI) și ale planșeelor (REI) se stabilesc în funcție de densitatea sarcinii termice (q) din încăperile adiacente, conform prevederilor normativului.
Articolul 2.3.4.1.3.
(1) Acoperișul construcțiilor și încăperilor cu risc de explozie volumetrică trebuie să fie fără pod.
(2) Nu sunt admise plafoane autoportante sau suspendate și zone neventilate care să faciliteze producerea concentrațiilor periculoase de aer cu gaze, vapori sau praf combustibil, iar în încăperile cu degajări de praf combustibil, finisajele trebuie să permită curățarea ușoară a suprafețelor acestora.
Fragment 124
(c) În situația clădirilor încadrate în nivelul de stabilitate la incendiu I (cu excepția clădirilor înalte și foarte înalte) sau II atunci când se prevăd instalații de detectare, semnalizare și alarmare a incendiului cu acoperire totală, instalații automate de stingere a incendiilor și sisteme de control al fumului și gazelor fierbinți din circulațiile comune orizontale (coridoare/holuri) și casele de scări, aria construită nu se limitează. ...
(d) Prin excepție de la lit. a) , ariile construite (Ac) ale clădirilor înalte și/sau foarte înalte care nu sunt obligatoriu de echipat cu instalații automate de stingere conform normativului de profil, pot fi majorate cu 50% în cazul clădirilor înalte sau cu 25% în cazul clădirilor foarte înalte atunci când sunt echipate cu instalații de stingere a incendiilor cu apă tip sprinkler, suplimentar față de prevederile normativului P118:2/2013. ...
(e) Majorările nu se cumulează. ...
Articolul 3.1.2.7.
Clădirile supraterane civile trebuie să respecte următoarele condiții de corelare între nivelul de stabilitate la incendiu asigurat, numărul de niveluri supraterane, destinație și capacitatea maximă simultană de utilizatori: a) la cele cu nivelul de stabilitate la incendiu I, numărul de niveluri supraterane nu se limitează, indiferent de destinația și capacitatea lor; ...
b) la cele cu nivelul de stabilitate la incendiu II, numărul de niveluri supraterane să fie corespunzător construcțiilor supraterane cu înălțimi obișnuite (să nu determine încadrarea lor în clădiri înalte sau foarte înalte, încadrate în nivelul de stabilitate la incendiu I); ...
c) la cele cu nivelul de stabilitate la incendiu III, IV sau V, numărul de niveluri supraterane este limitat în funcție de destinație și de capacitatea maximă simultană de utilizatori, conform prevederilor din Tabelul 42. ...
Tabelul 42: Condiții de corelare între destinație, capacitatea maximă simultană și numărul de niveluri supraterane ale clădirilor civile, cu nivel de stabilitate la incendiu III, IV sau V Nr. crt.
Construcții supraterane civile pentru:
Capacitate maximă simultană (utilizatori)
Număr maxim de niveluri supraterane admis pentru clădiri civile cu nivelul de stabilitate la incendiu:
III
IV
V
1
1. Clădiri destintate persoanelor care nu se pot evacua singure;
150
2
1
1
2
2a. Muzee sau expoziții care nu adăpostesc valori deosebite și nu sunt săli aglomerate;
300
3
2
1
2b. Clădiri pentru cazare temporara;
200
2c. Clădiri pentru învățământ primar
480
2d. Clădiri pentru învățământ secundar și terțiar nonuniversitar;
3
3. Clădiri de locuit;
200
5
3
2
4
4. Clădiri cu altă destinație (fără săli aglomerate).
300
5
2
1
Note Tabelul 42: (a) În cazuri justificate tehnic care se efectuează în baza unei/unor expertize tehnice pentru cerința fundamentală securitate la incendiu, de către specialiști atestați potrivit legii (experți tehnici pentru cerința fundamentală securitate la incendiu construcții și/sau instalații), pentru construcțiile prevăzute la nr. crt. 2a, 2b, 2d, 3 și 4 investitorii/beneficiarii pot adopta un singur nivel în plus față de nivelurile supraterane admise, cu condiția echipării acestora cu instalații de stingere a incendiilor tip sprinkler (sau ceață de apă exclusiv pentru situațiile în care au fost testate conform standardelor relevante). ...
(b) În cazul construcțiilor cu destinația de locuit individuale încadrate în nivelul V de stabilitate la incendiu investitorii/beneficiarii pot adopta un singur nivel în plus cu condiția respectării condițiilor din paranteze specificate la Tabelul 2 (Condiții minime pentru încadrarea construcției sau a compartimentului de incendiu în niveluri de stabilitate la incendiu pentru construcții civile), pentru nivelul de stabilitate la incendiu V. ...
(c) În cazul construcțiilor cu destinația de cazare temporară încadrate în nivelul V de stabilitate la incendiu, investitorii/beneficiarii pot adopta un singur nivel în plus cu condiția echipării acestora cu instalație de detectare, semnalizare și alarmare a incendiului cu acoperire totală, prin prevederea de dispozitive tip AFDD conform recomandărilor din SR EN 62606 precum și specificațiilor reglementării tehnice "Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea instalațiilor electrice aferente clădirilor", indicativ I7-2011, aprobat prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale și turismului nr. 2.741/2011, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu condiția respectării măsurilor din paranteze specificate la Tabelul 2 (Condiții minime pentru încadrarea construcției sau a compartimentului de incendiu în niveluri de stabilitate la incendiu pentru construcții civile), pentru nivelul de stabilitate la incendiu V. ...
Articolul 3.1.2.8.
Fragment 135
(4) În interiorul construcțiilor civile, căile de intervenție ale pompierilor, marcate corespunzător, vor permite accesul ușor la principalele circulații funcționale și de evacuare (orizontale și verticale), precum și la spațiile cu risc sau pericol de incendiu.
(5) În cazul construcțiilor civile supraterane cu înălțimi obișnuite, se va asigura accesul și intervenția autospecialelor de stingere în caz de incendiu, cel puțin pentru procentul (%) din perimetrul pereților exteriori indicat la fiecare funcțiune în parte.
...
3.1.7. Echiparea construcțiilor cu instalații și alte mijloace de stingere a incendiilor
Articolul 3.1.7.1.
Clădirile civile se prevăd cu stingătoare, asigurând un stingător portativ cu performanța de stingere minimă 21A și 113B pentru o arie desfășurată de maximum 250 mp, dar minimum două stingătoare pe fiecare nivel al clădirii.
Articolul 3.1.7.2.
(1) Construcțiile civile, se echipează cu mijloace tehnice de apărare împotriva incendiilor, potrivit prevederilor normativului și ale reglementărilor tehnice de specialitate.
(2) În cazurile în care, la subsolul (subsolurile) construcțiilor civile cu înălțimi obișnuite se prevăd parcaje pentru mai mult de 10 autoturisme sau alte destinații cu riscuri mari sau foarte mari de incendiu, acestea se alcătuiesc, compartimentează și echipează cu instalații de semnalizare și de stingere, potrivit reglementărilor tehnice de specialitate.
(3) În clădirile cu atrium, atriumul și spațiile adiacente acestuia care sunt destinate magazinelor comerciale, expozițiilor cu exponate combustibile și, în general, a unor funcțiuni cu riscuri mari de incendiu, se echipează obligatoriu cu instalații de detectare, semnalizare și alarmare a incendiului și instalații automate de stingere cu apă a incendiilor potrivit normativului P118:2/2013, standardului SR EN 12845 și respectiv Normativului privind securitatea la incendiu a construcțiilor, Partea a III-a - Instalații de detectare, semnalizare și avertizare incendiu, indicativ P118:3/2015, aprobat prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale și administrației publice nr. 364/2015, cu modificările și completările ulterioare.
...
...
SECȚIUNEA II
3.2. Performanțe specifice 3.2.1. Clădiri de locuit supraterane
Articolul 3.2.1.1.
Clădirile de locuit supraterane cu înălțimi obișnuite, individuale (unifamiliale) sau colective (blocuri de locuințe, cămine de familiști și nefamiliști, case de locuit destinate copiilor fără adăpost), dispuse independent sau comasate în limitele ariilor compartimentelor de incendiu normate pentru clădirile civile, se amplasează la distanțe de siguranță sau se compartimentează față de clădirile învecinate conform prevederilor normativului.
Articolul 3.2.1.2.
Clădirile de locuit supraterane cu înălțimi obișnuite, individuale sau colective, se realizează din produse și elemente de construcție care asigură îndeplinirea condițiilor normate de conformare și corelarea între destinație, nivelul de stabilitate la incendiu asigurat, numărul de niveluri ale clădiri și aria compartimentului de incendiu.
Articolul 3.2.1.3.
Materialele, produsele și/sau elementele de construcție utilizate la clădiri de locuit supraterane, se realizează conform prevederilor generale, precum și prevederilor privind performanțele comune și cele specifice destinației și tipului clădirilor civile.
Articolul 3.2.1.4.
(1) Clasele de performanță privind reacția la foc a produselor folosite pentru finisarea interioară a caselor de scări închise și a căilor de circulație funcțională și de evacuare orizontale (coridoare și holuri) din clădirile de locuit supraterane cu înălțimi obișnuite, trebuie să corespundă prevederilor din Tabelul 52.
Fragment 224
(5) Construcțiile de producție și/sau depozitare, se dotează cu stingătoare portative, prevăzându-se, un stingător portativ cu performanța de stingere 21A si 113B la maximum 150 mp arie desfășurată la spațiile cu risc foarte mare (și/sau pericol de explozie volumetrică) sau cu risc mare și respectiv la maximum 200 mp la spațiile cu risc mijlociu sau mic, dar minimum două stingătoare pe fiecare nivel al clădirii.
(6) În încăperile și spațiile cu aria desfășurată mai mare de 500 mp și în care se pot afla lichide combustibile, se prevăd și stingătoare transportabile cu performanță de stingere pentru focar tip A și B, recomandându-se un stingător de minimum 50 kg la fiecare 500 mp.
(7) Echiparea cu instalații automate de stingere a incendiului cu sprinklere se prevede conform normativului P118:2/2013 și/sau SR EN 12845.
...
...
SECȚIUNEA II
6.2. Performanțe specifice construcțiilor de producție și depozitare 6.2.1. Construcții de producție și depozitare de tip obișnuit
Articolul 6.2.1.1.
(1) Construcțiile de producție și depozitare de tip obișnuit, sunt cele care nu sunt construcții supraterane închise de producție și/sau de depozitare, cu aria construită (Ac) de cel puțin 20.0 mp și lățimea mai mare de 72 m sau construcții (încăperi) de producție și/sau depozitare supraterane închise cu aria construită (Ac) mai mare de 1.000 mp și în care activitatea se desfășoară numai la lumină artificială (cu acoperiș și pereți de închidere perimetrală plini, în care se prevăd numai goluri psihologice și uși de acces).
(2) Construcțiile, compartimentele de incendiu, spațiile și încăperile de producție sau depozitare vor avea precizate riscurile de incendiu.
(3) Construcțiile și compartimentele de incendiu vor avea precizate nivelurile de stabilitate la incendiu asigurate.
Articolul 6.2.1.2.
Construcțiile de producție și depozitare de tip obișnuit pot avea orice nivel de stabilitate la incendiu, dacă sunt conformate astfel încât să fie respectate condițiile de corelare normate între nivelul de stabilitate la incendiu asigurat (conform condiții minime pe care trebuie să le îndeplinească construcția pentru încadrarea în nivelul de stabilitate la incendiu precizate în Art. 2.1.3.2 . și în Tabelul 3), riscul de incendiu, numărul de niveluri și aria compartimentului de incendiu, conform prevederilor de la Art. 6.1.2.2 . și Tabelul 114.
Articolul 6.2.1.3.
În încăperile de producție se pot depozita materiale și substanțe combustibile numai în cantitățile minime necesare fluxului tehnologic pentru un schimb, cantități precizate de beneficiar. Depozitarea materialelor și substanțelor combustibile în cantități mai mari decât cele admise în încăperile de producție se realizează în încăperi proprii, amplasate, alcătuite, separate și protejate conform prevederilor normativului și reglementărilor tehnice specifice.
Articolul 6.2.1.4.
(1) Construcțiile de producție și depozitare obișnuite pot fi amplasate independent sau comasate cu alte construcții de producție și/sau depozitare, în limitele ariilor compartimentelor de incendiu admise în normativ.
(2) Construcțiile de producție și depozitare nu se comasează cu clădiri civile, fiind obligatorie compartimentarea lor cu pereți rezistenți la foc funcție de densitatea sarcinii termice (q) din încăperile adiacente, conform prevederilor de la Art. 2.3.1.2 și Tabelul 5 și, după caz, rezistenți și la explozie volumetrică, realizați în conformitate cu dispozițiile Capitolului 2.3.4 . Construcțiile cu funcțiuni de producție și/sau depozitare pot fi comasate (între ele), asigurându-se măsurile de compartimentare și protecție corespunzătoare fiecărei funcțiuni.
(3) Construcțiile se amplasează față de alte construcții învecinate, la distanțele de siguranță prevăzute la Art. 2.2.1.2 . și Tabelul 4 sau se compartimentează prin pereți rezistenți la foc funcție de densitatea sarcinii termice (q), conform prevederilor de la Art. 2.3.1.2 și Tabelul 5 și, după caz, rezistenți și la explozie volumetrică, realizați în conformitate cu dispozițiile aplicabile.
Articolul 6.2.1.5.
Prin conformarea construcțiilor de producție și depozitare, spațiile cu riscuri de incendiu mari și foarte mari se dispun în zone distincte, asigurându-se măsurile de protecție la foc corespunzătoare, astfel încât, în caz de incendiu, să nu fie afectate arii mari construite și să nu pună în pericol construcții învecinate sau acestea să fie periclitate de incendii produse la vecinătăți.
Articolul 6.2.1.6.
Fragment 413
2. Reglementări tehnice aprobate prin ordin de ministru Nr. crt.
Denumire
Publicație
1.
Regulamentul privind clasificarea și încadrarea produselor pentru construcții pe baza performanțelor de comportare la foc, aprobat prin Ordinul ministrului transporturilor, construcțiilor și turismului și al ministrului de stat, ministrului administrației și internelor nr. 1822/394 din 2004, cu modificările și completările ulterioare
M. Of. P I nr. 90 din 27.01.2005
2.
Normativ de securitate la incendiu a parcajelor subterane pentru autoturisme, indicativ NP 127-2009, aprobat prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale și locuinței și al ministrului de stat, ministrul administrației și internelor nr. 1078/326/2009
M. Of. P I nr. 74 din 02/02/2010
3.
Normativ privind proiectarea fațadelor cu alcătuire ventilată, indicativ NP 135-2013, aprobat prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale și administrației publice nr. 3415/2013
M. Of. P I nr. 807bis din 19.12.2013
4.
Normativ privind securitatea la incendiu a construcțiilor, Partea a II-a - Instalații de stingere indicativ P 118/2-2013, aprobat prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale și administrației publice nr. 2.463/2013, cu modificările și completările ulterioare
M. Of., p I, nr. 595 bis/24.09.2013
5.
Normativ privind securitatea la incendiu a construcțiilor, Partea a III-a - Instalații de detectare, semnalizare și avertizare incendiu, indicativ P118/3- 2015, aprobat prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale și administrației publice nr. 364/2015, cu modificările și completările ulterioare
M. Of., p I, nr. 243 bis /09.04.2015
6.
Normativ pentru proiectarea, execuția și exploatarea instalațiilor electrice aferente clădirilor, indicativ I7-2011, aprobat prin Ordinul ministrului dezvoltării regionale și turismului nr. 2.741/2011, cu modificările și completările ulterioare
M. Of. , P I nr. 802bis din 14.11.2011
7.
Normativ privind adaptarea clădirilor civile și spațiului urban aferent la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap, indicativ NP 051-2012 — Revizuire NP 051/2000, aprobat prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrului dezvoltării regionale și administrației publice nr. 189/2013
M. Of. , P I nr. 121bis din 05.03.2013
8.
Regulamentul (UE) nr. 305/2011 al Parlamentului European și al Consiliului din 9 martie 2011 de stabilire a unor condiții armonizate pentru comercializarea produselor pentru construcții și de abrogare a Directivei 89/106/CEE a Consiliului
Rectificare la Regulamentul (UE) nr. 305/2011
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOUE), seria L, nr. 88 din 4 aprilie 2011
9.
Regulamentul delegat (UE) 2024/1681 al Comisiei din 6 martie 2024 de completare a Regulamentului (UE) nr. 305/2011 al Parlamentului European și al Consiliului prin stabilirea unor clase de performanță în ceea ce privește rezistența la foc a produselor pentru construcții
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOUE), seria L, din13.6.2024
10.
Regulamentul (UE) 2024/3110 al Parlamentului European și al Consiliului din 27 noiembrie 2024 de stabilire a unor norme armonizate pentru comercializarea produselor pentru construcții și de abrogare a Regulamentului (UE) nr. 305/2011
(Notă: din momentul intrării în vigoare/punerii în aplicare)
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOUE), seria L, din 18.12.2024
11.
Regulamente delegate și Decizii delegate -
Regulamentul delegat (UE) 2024/1681 al Comisiei din 6 martie 2024 de completare a Regulamentului (UE) nr. 305/2011 al Parlamentului European și al Consiliului prin stabilirea unor clase de performanță în ceea ce privește rezistența la foc a produselor pentru construcții;
Regulamentul delegat (UE) 2019/1188 al Comisiei din 14 martie 2019 care completează Regulamentul (UE) nr. 305/2011 al Parlamentului European și al Consiliului prin stabilirea unor clase de performanță în ceea ce privește rezistența la încărcarea vântului pentru jaluzelele și copertinele externe;
Decizia delegată (UE) 2018/779 a Comisiei din 19 februarie 2018 privind sistemele aplicabile pentru evaluarea și verificarea constanței performanței panourilor sandwich cu față metalică pentru utilizare structurală în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 305/2011 al Parlamentului European și al Consiliului;
Regulamentul delegat (UE) 2017/2293 al Comisiei din 3 august 2017 privind condițiile de clasificare, fără testare, a produselor din lemn laminat încrucișat reglementate de standardul armonizat EN16351 și a produselor din lemn de furnir laminat acoperite de standardul armonizat EN 14374 în ceea ce privește reacție la foc;